Poznajemy Sztokholm

sztokholm-turystyka-szwecja

Położony na czternastu wyspach Sztokholm zaliczany jest do jednego z najbardziej popularnych turystycznie skandynawskich stolic. Od wschodu oblewają go słone wody Bałtyku, a od zachodu styka się z jeziorem Mlaren.

Szwedów zalicza się do najbardziej szczęśliwych na świecie ludzi, co zawdzięczają wysokiemu poziomowi życia, zamożności, czystemu środowisku i od wieków stabilnej sytuacji geopolitycznej. Do turystów naród ten jest raczej przyjaźnie nastawiony.

Najlepszym okresem na przyjazd do Sztokholmu są miesiące od maja do września, odbywają się wtedy w mieście liczne koncerty, festiwale i imprezy. W tym czasie koszty dojazdu, jak i noclegów oraz jedzenia mogą znacząco wzrosnąć. Dlatego jeśli mamy w planach odwiedzić Sztokholm już dziś powinniśmy pomyśleć o upolowaniu w Internecie tanich lotów, zabukowania biletu lotniczego, czy zarezerwowanie miejsca w hotelu. Planując zwiedzanie stolicy Szwecji, warto zakupić kartę Stockholm Card. Uprawnia ona do korzystania bez limitu z miejskich środków transportu, odwiedzenia najpopularniejszych muzeów i innych atrakcji miasta.

Starówka sztokholmska jest niewielkim, ale za to pełnym uroku, tętniącym życiem dniem i nocą miejscem. Jej początki sięgają XIII w. Charakterystycznymi budowlami Starego Miasta są barokowy Pałac Królewski z siedmioma kondygnacjami, posiadający urządzone bogato w stylu barokowym i rokoko 608 pokoi i komnat, i z wyróżniającą się złoconą rzeźbą walczącego ze smokiem św. Jerzego katedra, będąca najstarszą gotycką budowlą starówki.

Pałac Królewski jest dziś rezydencją i miejscem pracy króla Karola Gustawa III, ale władca Szwecji udostępnia zwiedzającym Muzeum Pałacowe, bogate apartamenty, skarbiec z klejnotami królewskimi oraz Muzeum Zamku Tre Kronor. W jego podziemiach zobaczyć można w Zbrojowni bogaty zbiór: zbroi, karet, powozów i ubiorów z epoki. Warto stanąć przed pałacem o godz. 12 w południe i przyjrzeć się zmianie warty i uroczystemu przemarszowi straży królewskiej. W sezonie zimowym rytuał odbywa się w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15.

W Sztokholmie znajduje się bardzo dużo ciekawych muzeów, w których wbrew temu, co się sądzi o tego typu instytucjach nudzić się nie będziemy. Są to m.in. Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu, Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki Współczesnej z jedną z lepszych kolekcji dzieł sztuki Salwadora Dalego i Pabla Picassa, Muzeum Statku Vasa poświęcone XVII-wiecznemu największemu szwedzkiemu okrętowi wojennemu.

Atrakcją dla najmłodszych jest Muzeum Junibacken na wyspie Djurgarden, poświęcone twórczości Astrid Lindgren. Elektryczny pociąg zabiera tu dzieci w podróż do świata bajek. Inną wspaniałą atrakcją jest istniejący od 1883 r. lunapark Gröna Lund, do którego z kartą Sztokholm la Carte wstęp jest bezpłatny. Znajduje się w nim katapulta, straszna kolejka górska i 80 metrowa wieża, z której swobodnie spada się windą.


Autorem artykułu jest Bilety Lotnicze
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.