Dla cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do…
Kategoria: Przewodnik

Wybierasz się na wakacje za granicę
Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Wybierasz się na wakacje za granicę? Pobierz aplikację iPolak, w której znajdziesz informacje o wszystkich krajach świata, sprawdź „Ostrzeżenia dla podróżujących” na stronie polakzagranica.msz.gov.pl, a przed podróżą zarejestruj się na stronie Odyseusz.msz.gov.pl. Jeśli jesteś użytkownikiem Twittera, obserwuj konto @PolakzaGranica. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do zagranicznego wyjazdu, a w…

Czy można wyciąć drzewo bez zezwolenia
Wytniesz drzewo bez zezwolenia Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwasz je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Uwaga na wyjątki Usunięcie może być niemożliwe lub…

Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku
Trener fitness, Finansista i Modelka – Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku Szwedzka Rodzina Królewska uznawana jest za jedną z najbardziej zapracowanych monarchii dzisiejszego świata. Z pewnością nie tak bardzo znana jak słynna na całym świecie Brytyjska Rodzina Królewska, jednak z całą pewnością z równie ciekawą historią, którą warto poznać. W sześciu ostatnich lat do…

Legalizacja pobytu – zmiany sposobu doręczania decyzji
Zmiany sposobu doręczania decyzji administracyjnych w sprawach legalizacji pobytu Od dnia 10 października 2016 r. zmianie ulega system doręczania decyzji pozytywnych w sprawie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt stały oraz rezydenta długoterminowego UE: – decyzje pozytywne wydawane będą wraz z kartą pobytu w siedzibie Wydziału…

Równouprawnienie płci w Szwecji – przydatne linki
Równouprawnienie płci w Szwecji – wykaz: Dom Wszystkich Kobiet www.allakvinnorshus.org Rzecznik Praw Mniejszości www.do.se Szwedzka Agencja Ubezpieczeń społecznych www.forsakringskassan.se Szwedzki sekretariat Badań nad Płcią www.genus.se Operacja Pokój Kobietom www.kvinnofrid.se Gorąca linia dla kobiet, ofiar gróźb, przemocy i ataków seksualnych www.kvinnofridslinjen.se Szwedzkie stowarzyszenie Azylów dla Kobiet www.kvinnojour.com Krajowe centrum wiedzy na temat przemocy mężczyzn wobec kobiet…

Zbieranie grzybów w Szwecji
Czy w Szwecji można biwakować, zbierać jagody i grzyby? 97% terytorium Szwecji jest niezamieszkane. Szwecja posiada 29 parków narodowych i prawie 4000 rezerwatów przyrody. Poza obszarami chronionymi obowiązuje allemansrätten, czyli unikatowe dla Szwecji prawo o publicznym dostępie, na mocy którego można w sposób swobodny korzystać z natury, rozbijać biwaki, zbierać jagody, grzyby czy kwiaty, pod…

Zielona Szwecja – kwestie bardzo ważne dla Szwecji
Zielona Szwecja – środowisko, energia, rozwój Ochrona środowiska, energia odnawialna i zrównoważony rozwój to kwestie bardzo ważne dla Szwecji. Na poniższych portalach można znaleźć więcej informacji na ten temat. Na anglojęzycznych stronach Szwedzkiego Związku Bioenergii [https://www.svebio.se/?p=776&m=518] (Svebio) można dowiedzieć się wszystkiego o bioenergii i jak jest ona używana w Szwecji. Można tam też pobrać anglojęzyczne…

Równouprawnienie płci w Szwecji
Równouprawnienie płci – szwedzkie podejście do sprawiedliwości Szwecja to jeden z krajów o najwyższym poziomie równouprawnienia płci. Polityka równouprawnienia opiera się na przekonaniu, że gdy kobiety i mężczyźni na równi dzielą władzę i wpływy, społeczeństwo jest bardziej demokratyczne i sprawiedliwe. Dobrze rozwinięty system zabezpieczeń społecznych sprawia, że przedstawiciele obu płci łatwiej mogą godzić pracę zawodową…

Patenty i znaki towarowe w Szwecji
Jak chronić patenty i znaki towarowe w Szwecji Ochroną i zastrzeganiem praw do pomysłów technologicznych, znaków towarowych i wzornictwa przemysłowego zajmuje się Szwedzkie Biuro ds. Patentów i Rejestracji (PRV – Patent- och Registreringsverket). Jego głównym zadaniem jest stworzenie efektywnego i właściwego systemu dla rejestracji praw własności przemysłowej, a także praca na rzecz poprawy warunków dla…

Unikanie podwójnego opodatkowania w Szwecji
Polsko-szwedzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania W odniesieniu do obywateli polskich obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiągniętych za granicą ciąży wyłącznie na osobach, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa) oraz polsko – szwedzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (konwencja), mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Za osobę mającą miejsce…

Rejestracja własnej działalności w Szwecji
Rejestracja własnej działalności w Szwecji – warto wiedzieć Osoby prowadzące własną działalność w Szwecji muszą posiadać tzw. F – skattebevis. Jest to dokument, z którego wynika, że dana osoba sama wpłaca zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Litera „F” oznacza przedsiębiorcę, od szwedzkiego słowa – „Företagare”. Osoby fizyczne zamieszkałe w Szwecji mogą być…

Poszukiwanie pracy w Szwecji
Poszukiwanie pracy w Szwecji, warto wiedzieć Podczas rekrutacji pracodawca wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka szwedzkiego. Warto więc wcześniej pomyśleć o kursie językowym. W przypadku pracy fizycznej decydują głównie posiadane umiejętności. Do wykonywania niektórych zawodów, takich jak np. elektryk wymagane są jednak odpowiednie certyfikaty szwedzkie lub europejskie. Przydatne będą także dyplomy, świadectwa oraz wszelkie dokumenty przetłumaczone …

Świadectwa uzyskane za granicą
Świadectwa uzyskane za granicą, które nie wymagają załatwiania dodatkowych formalności w polskich urzędach Załatwiania dodatkowych formalności w polskich urzędach nie wymagają uzyskane za granicą świadectwa, które są w Polsce uznane z mocy prawa. Dokumenty te mogą być składane bezpośrednio w uczelni, instytucji lub u pracodawcy, bez uzyskiwania opinii innych instytucji lub organów na terenie Polski….

Legalizacja polskich świadectw
Legalizacja polskich świadectw przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą MEN dokonuje legalizacji następujących świadectw, dyplomów i zaświadczeń, przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą: A/ świadectwa dojrzałości i zaświadczenia, wydawane przez okręgowe komisje egzaminacyjne Departament Jakości Edukacji legalizuje świadectwa dojrzałości („nowa matura”), aneksy do świadectw dojrzałości, zaświadczenia wydawane przez okręgowe komisje egzaminacyjne, przeznaczone do obrotu prawnego…

Studia w Szwecji
Studiuj w Szwecji W Szwecji jest kilkadziesiąt uniwersytetów i szkół wyższych. Wiele z nich oferuje także kursy po angielsku. Nauka jest zazwyczaj bezpłatna. Myśląc o podjęciu studiów w Szwecji, warto odwiedzić poniższe strony: Anglojęzyczny portal Szwedzkiego Urzędu Szkół Wyższych (szw. Universitetskanslersämbetet) [http://english.uka.se/news/wouldyouliketostudyorworkinsweden.5.6c77801f149128e301c5401e.html] z ogólnymi informacjami o studiach w Szwecji. Tu znajduje się m.in. spis i…

Przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych
Jeden spadek – jeden sąd – jedno prawo – nowe przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych Od 17 sierpnia 2015 r. wejdą w życie nowe przepisy, które ułatwią załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich (i ich rodzin), którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo…

Polskie placówki dyplomatyczne w Szwecji
Polskie placówki dyplomatyczne w Szwecji – wykaz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji Chargé d’affaires: Jacek Śladewski Szwecja, Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31 Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 Faks: +46 8 50575086 sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.sztokholm.msz.gov.pl Instytut Polski w Sztokholmie Szwecja, Sztokholm, Mosebacke torg 4, 116 46 Tel. dyżurny:…

Szwedzkie przepisy ruchu drogowego
Szwedzkie przepisy ruchu drogowego dotyczą każdego Osoba posiadająca ważne polskie prawo jazdy, może się nim również posługiwać na terenie Szwecji. Szwedzkie przepisy prawne wyraźnie mówią, że samochód prowadzić mogą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Poniżej podano kilka informacji, które mogą przydać się szczególnie w odniesieniu do kierowców: – szwedzkie przepisy…

System transportowy w Szwecji (Trafikverket)
Trafikverket to powstały stosunkowo niedawno urząd mający monitorować system transportowy w Szwecji. Tak więc do jego obowiązków zaliczać się będzie obserwowanie ruchu drogowego i kolejowego oraz transportu zarówno lotniczego jak i morskiego. System transportowy w Szwecji pozostanie poddany obserwacjom mającym na celu długookresowe planowanie w sprawie infrastruktury transportowej. Zadaniem urzędy będzie także budowa i naprawa…

Karta pobytu członka rodziny obywatela UE
Zarejestrowanie pobytu. Karta pobytu członka rodziny obywatela UE Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek Wniosek o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela UE składa się osobiście do wojewody (http://udsc.gov.pl/lista-urzedow-wojewodzkich/) właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej….

Szwedzkie przepisy wjazdowe
Szwedzkie przepisy wjazdowe – co można a czego nie Szwedzkie przepisy wjazdowe określają jakie dokumenty powinien mieć turysta wjeżdżający na teren Szwecji na okres pobytu do 3 miesięcy – jest to ważny paszport lub dowód osobisty. Dokument powinien być w takim stanie, aby swobodnie można było odczytać z niego dane potwierdzające tożsamość. Szwedzkie przepisy wjazdowe…

Dzieci wciąż preferują rozmawiać w cztery oczy, ojcowie wolą zadzwonić
Bezpośrednia rozmowa, wiadomości tekstowe i rozmowy telefoniczne to sposoby komunikacji najczęściej wykorzystywane w rodzinie Im bardziej osobista i emocjonalna rozmowa, tym chętniej porzucamy technologię żeby porozmawiać ze sobą w cztery oczy Potrzeba rozmowy “twarzą w twarz” jest większa w przypadku dziecka i rodzica, niż pomiędzy dwójką rodziców Wzrost popularności smartfonów i tabletów zmienił sposób…

Czy można głosować w wyborach Prezydenta RP mieszkając w Szwecji
Wybory Prezydenta RP 2015 – pytania i odpowiedzi W 2015 roku czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich organizacji i przeprowadzania, a przede wszystkim dowiedzieć się jakie wymogi musimy spełnić, aby jako obywatele polscy mieszkający za granicą, wziąć w nich udział i tym samym skorzystać z…

Polacy korzystają z usług bankowych
ZBP: Polacy coraz częściej korzystają z usług bankowych Liczba indywidualnych klientów banków z dostępem do Internetu przekroczyła 23 mln osób – podaje Związek Banków Polskich. Polacy chętniej korzystają z nowoczesnych usług bankowych, kart i przelewów. Na koniec drugiego kwartału bieżącego roku ponad 23,2 mln indywidualnych klientów banków miało podpisaną umowę o dostępie do bankowości…

Doskonalenie prawa – współpraca Polski i Szwecji
Działania deregulacyjne prowadzone przez rządy Polski i Szwecji oraz nowe rozwiązania w obszarze lepszego prawa, konsultacji społecznych i zasad przygotowywania ocen wpływu przepisów prawa na przedsiębiorców to najważniejsze tematy spotkań wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja z przedstawicielami szwedzkiego Ministerstwa Gospodarki. Podsekretarz stanu w MG odwiedził Sztokholm 8 marca 2013 r. Wiceminister Haładyj spotkał się z sekretarz…

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Adam Hałaciński – urodzony w 1962 roku w Warszawie, student wydziałów neofilologii oraz dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, magister filologii germańskiej. Zawodowy dyplomata, członek korpusu służby cywilnej. W służbie zagranicznej od 1989 roku. Zastępca dyrektora i dyrektor departamentów europejskiego pionu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zastępca szefa polskiego przedstawicielstwa przy OBWE oraz zastępca ambasadora Polski w…

Ambasada Szwecji w Warszawie
W naszej ambasadzie pracuje około 30 osób, zajmujących się różnymi zagadnieniami: polityką, promocją, sprawami gospodarczymi i unijnymi, kulturą, prasą i informacją, administracją, sprawami wizowymi i konsularnymi. Godziny przyjmowania, sprawy paszportowe (dla obywateli szwedzkich) środy – godz. 9-12 Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie. Godziny przyjmowania, inne sprawy poniedziałki, środy, czwartki – godz. 10-12 wtorki – godz. 15-16 Centrala…