Dla cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do…
Kategoria: Prawo

Czy można wyciąć drzewo bez zezwolenia
Wytniesz drzewo bez zezwolenia Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwasz je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Uwaga na wyjątki Usunięcie może być niemożliwe lub…

Równouprawnienie płci w Szwecji
Równouprawnienie płci – szwedzkie podejście do sprawiedliwości Szwecja to jeden z krajów o najwyższym poziomie równouprawnienia płci. Polityka równouprawnienia opiera się na przekonaniu, że gdy kobiety i mężczyźni na równi dzielą władzę i wpływy, społeczeństwo jest bardziej demokratyczne i sprawiedliwe. Dobrze rozwinięty system zabezpieczeń społecznych sprawia, że przedstawiciele obu płci łatwiej mogą godzić pracę zawodową…

Unikanie podwójnego opodatkowania w Szwecji
Polsko-szwedzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania W odniesieniu do obywateli polskich obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiągniętych za granicą ciąży wyłącznie na osobach, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa) oraz polsko – szwedzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (konwencja), mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Za osobę mającą miejsce…

Rejestracja własnej działalności w Szwecji
Rejestracja własnej działalności w Szwecji – warto wiedzieć Osoby prowadzące własną działalność w Szwecji muszą posiadać tzw. F – skattebevis. Jest to dokument, z którego wynika, że dana osoba sama wpłaca zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Litera „F” oznacza przedsiębiorcę, od szwedzkiego słowa – „Företagare”. Osoby fizyczne zamieszkałe w Szwecji mogą być…

Przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych
Jeden spadek – jeden sąd – jedno prawo – nowe przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych Od 17 sierpnia 2015 r. wejdą w życie nowe przepisy, które ułatwią załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich (i ich rodzin), którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo…

Szwedzkie przepisy ruchu drogowego
Szwedzkie przepisy ruchu drogowego dotyczą każdego Osoba posiadająca ważne polskie prawo jazdy, może się nim również posługiwać na terenie Szwecji. Szwedzkie przepisy prawne wyraźnie mówią, że samochód prowadzić mogą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Poniżej podano kilka informacji, które mogą przydać się szczególnie w odniesieniu do kierowców: – szwedzkie przepisy…

Karta pobytu członka rodziny obywatela UE
Zarejestrowanie pobytu. Karta pobytu członka rodziny obywatela UE Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek Wniosek o wydanie karty pobytu członka rodziny obywatela UE składa się osobiście do wojewody (http://udsc.gov.pl/lista-urzedow-wojewodzkich/) właściwego ze względu na miejsce pobytu obywatela UE, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej….

Szwedzkie przepisy wjazdowe
Szwedzkie przepisy wjazdowe – co można a czego nie Szwedzkie przepisy wjazdowe określają jakie dokumenty powinien mieć turysta wjeżdżający na teren Szwecji na okres pobytu do 3 miesięcy – jest to ważny paszport lub dowód osobisty. Dokument powinien być w takim stanie, aby swobodnie można było odczytać z niego dane potwierdzające tożsamość. Szwedzkie przepisy wjazdowe…

Czy można głosować w wyborach Prezydenta RP mieszkając w Szwecji
Wybory Prezydenta RP 2015 – pytania i odpowiedzi W 2015 roku czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich organizacji i przeprowadzania, a przede wszystkim dowiedzieć się jakie wymogi musimy spełnić, aby jako obywatele polscy mieszkający za granicą, wziąć w nich udział i tym samym skorzystać z…

Doskonalenie prawa – współpraca Polski i Szwecji
Działania deregulacyjne prowadzone przez rządy Polski i Szwecji oraz nowe rozwiązania w obszarze lepszego prawa, konsultacji społecznych i zasad przygotowywania ocen wpływu przepisów prawa na przedsiębiorców to najważniejsze tematy spotkań wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja z przedstawicielami szwedzkiego Ministerstwa Gospodarki. Podsekretarz stanu w MG odwiedził Sztokholm 8 marca 2013 r. Wiceminister Haładyj spotkał się z sekretarz…