Blisko 100 mln zł na ochronę przyrody z Programu Infrastruktura i Środowisko Zapraszamy do składania wniosków o dofinansowanie w ramach konkurów ogłoszonych przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych – Instytucję Wdrażającą Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wsparciem w ramach naboru nr 2.4.2/1/2017 mogą zostać objęte projekty, które polegają na poprawie łączności pomiędzy siedliskami, w szczególności obszarami…
Kategoria: Ekologia

Czy można wyciąć drzewo bez zezwolenia
Wytniesz drzewo bez zezwolenia Jeśli jesteś osobą fizyczną, możesz usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwasz je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Uwaga na wyjątki Usunięcie może być niemożliwe lub…

Debata o smogu – Szwecja wobec smogu
Debata o smogu: Jak przewietrzyć miasta? Polskie miasta się duszą. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy. Mimo tych katastrofalnych danych, nie wszyscy zdają się problem dostrzegać. O to, jak przewietrzyć Warszawę…

Sprzątanie świata – Polska
„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World Ruch ten wywodzący się z Australii, zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała …

W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego – konferencja
Konferencja „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse” 23 listopada 2016r. w godz. 9:00-16:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się konferencja „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse”. Patronem honorowym konferencji jest Ambasada Szwecji. Gospodarka obiegu zamkniętego, (ang. circular economy) to koncepcja tworzenia wartości poprzez racjonalne wykorzystanie zasobów, recykling i ponowne wykorzystanie…

Zielona Szwecja – kwestie bardzo ważne dla Szwecji
Zielona Szwecja – środowisko, energia, rozwój Ochrona środowiska, energia odnawialna i zrównoważony rozwój to kwestie bardzo ważne dla Szwecji. Na poniższych portalach można znaleźć więcej informacji na ten temat. Na anglojęzycznych stronach Szwedzkiego Związku Bioenergii [https://www.svebio.se/?p=776&m=518] (Svebio) można dowiedzieć się wszystkiego o bioenergii i jak jest ona używana w Szwecji. Można tam też pobrać anglojęzyczne…

Zmiana klimatu stymuluje gospodarkę
Walka ze zmianą klimatu na plus dla gospodarki Cztery na pięć osób w Unii Europejskiej uznają, że walka ze zmianą klimatu i wydajniejsze wykorzystywanie energii mogą stymulować gospodarkę i zatrudnienie. Wynika to z najnowszego specjalnego badania Eurobarometru na temat zmian klimatu. Wynik ten jest nieco wyższy niż w poprzednim badaniu, które przeprowadzono w 2011 r.,…

Polacy powoli przekonują się do zielonego budownictwa
Kupujący powoli przekonują się do zielonego budownictwa. Za kilka lat będą gotowi płacić więcej za takie mieszkania W Polsce zielone certyfikaty w biurowcach są już standardem, a najemcy coraz częściej szukają takich nieruchomości. Na rynku mieszkaniowym dopiero zaczynają się one pojawiać, jednak deweloperzy prognozują, że będą zyskiwać na znaczeniu. Tym bardziej że i klienci…

Ekostrefy – Polacy będą zmuszeni zmienić samochód
W miastach powstaną ekostrefy – nie każdym samochodem wjedziesz do centrum Za zanieczyszczenie powietrza w takich miastach, jak: Warszawa, Kraków, Gdynia, Wrocław czy Katowice, w 30% odpowiada ruch samochodowy. Receptą na smog ma być wprowadzenie ekostref i uregulowanie zasad wjeżdżania do centrów. Projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska zakłada możliwość wyznaczania w miastach – przez…

Gdzie są Twoje śmieci?
Kłopotliwe śmieci – w najlepszym razie trafiają na wysypiska, tworząc górę odpadów, której wpływ na środowisko trudno przewidzieć. W najgorszym – zalegają w przydrożnych rowach, leśnych zagajnikach. Zastanów się, gdzie są Twoje elektrośmieci i czy wiesz, gdzie być powinny? Wszyscy wiemy, na czym polega segregacja śmieci. Żółty, zielony, niebieski, biały – kolory kontenerów bezbłędnie rozpoznają…

Konsekwencje budowy farmy wiatrowej blisko ludzi
W kwietniu 2011 Rada Gminy Kołczygłowy podjęła uchwałę, która jest wstępem do powstania farmy wiatrowej w gminie Kołczygłowy. Obecnie wiele mówi się o pozytywach takiej inwestycji, zwłaszcza o korzyściach finansowych dla gminy. Niestety, nie mówi się o zagrożeniach, jakie niosą elektrownie wiatrowe wybudowane za oknami mieszkańców. Niniejszy artykuł przybliża ten problem. Główny problem – zbyt…

Osiągnięcia Polski oraz Szwecji w zakresie poprawy stanu środowiska naturalnego
Water: Todays’s Challenges and Future Solutions. Water and Wastewater Management in SE & PL Seminarium zorganizowane, we współpracy z Sekretariatem Rady Państw Morza Batyckiego (RPMB), Królewskim Instytutem Technologicznym (KTH) oraz stowarzyszeniem Suecia-Polonia Bro, było poświęcone tematyce ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków. Celem seminarium było przedstawienie wysiłków i…

Ochrona Wielkiej Rafy Koralowej
Rafa Koralowa pod ochroną Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dołączył do ponad pół miliona osób podpisanych pod petycją międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF w sprawie ochrony Wielkiej Rafy Koralowej. UNESCO domaga się od rządu Australii rozpoczęcia natychmiastowych działań, które pomogą ocalić ten niezwykły obszar. Swoją decyzją UNESCO domaga się od rządu Australii zapewnienia skutecznej i długotrwałej…

Autobus zasilany gazowymi paliwami ekologicznymi
Wielki autobus hybrydowy alternatywą dla tramwaju? Wspólny projekt Solarisa i polskich politechnik „Pierwszy polski autobus klasy MEGA z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to oficjalny tytuł projektu realizowanego przez konsorcjum, które tworzą Solaris Bus & Coach S.A. oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w…

Ponad 81% Polaków chce rozwijania energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii
Polacy kontra politycy – bój o odnawialne źródła energii Ponad 81% Polaków chce rozwijania energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii – tak wynika z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator”. Zwolennicy OZE są w znakomitej większości zarówno wśród wyborców PO (83%), jak i PiS czy SLD (po 81%). Tymczasem Polska na…

Ogień a gospodarka leśna i ochrona przyrody – konferencja
Przyrodniczy eksperyment W dniach 17-18 marca 2015 r. odbyła się krajowa konferencja „Ogień a gospodarka leśna i ochrona przyrody”, w której uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych szczebla centralnego i służb wojewódzkich. W konferencji udział wzięli Halina Liberacka – Regionalny Konserwator Przyrody we Wrocławiu, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Katarzyna…

Foki szare trafią do Bałtyku
WWF: w tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych W tym roku do Morza Bałtyckiego wróci dziewięć fok szarych, w tym trzy urodzone w Stacji Morskiej w Helu – poinformował PAP rzecznik WWF Polska Paweł Średziński. Sześć pozostałych urodziło się w naturze, wymagały jednak pomocy i rehabilitacji. W czwartek do morza w Słowińskim…

Vattenfall sprzedaje obiekty energetyczne w Niemczech
F-ma Vattenfall oznajmiła, że chce sprzedać swoje obiekty energetyczne i kopalnie węgla brunatnego w Niemczech. Vattenfall uznał te obiekty za „obciążenie” dla siebie , szczególnie, że firma poniosła ostatnio ogromne straty. Firma chce się skupić bardziej na źródłach „zielonej” energii w miejsce tej pochodzącej z węgla brunatnego nazywanego również lignitem. „Obiekty pozyskiwania energii z węgla…

Czy Polacy muszą marzyć o dobrej żywności
Czy Polak będzie musiał marzyć o dobrej żywności ? W czwartek 9.04.2015 r Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Hucznie ogłoszono, że te nowe przepisy umożliwią rolnikom sprzedaż bezpośrednią produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, ale……

Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji
RZĄD O RECYKLINGU POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, przedłożony przez ministra środowiska. Zakłada on m.in. zniesienie opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, za każdy używany pojazd sprowadzany do Polski. Zniesienie opłaty recyklingowej Zgodnie z projektem ustawy, nie będzie obowiązku uiszczania opłaty recyklingowej, w wysokości…

Ewidencja odpadów – szkolenie w Polsce
Szkolenie pt: Ewidencja odpadów Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na szkolenie pt: Ewidencja odpadów , które odbędzie się 12 stycznia w Warszawie. Spotkanie poprowadzi ceniony ekspert w zakresie gospodarki odpadami posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę, zarówno praktyczną jak i teoretyczną. Do obowiązków naszego prelegenta należy m.in. udział w tworzeniu przepisów prawa w zakresie…

Ogrody deszczowe w miastach
Ogrody deszczowe odpowiedzią na wyzwania gospodarki wodnej w miastach. Holistyczne, systemowe spojrzenie na problemy współczesnych miast odsłania często potencjał, tkwiący w zjawiskach i uwarunkowaniach postrzeganych jako zagrożenia. Odpowiedna perspektywa pozwala na dostrzeżenie w wielu nawracających kryzysach przejaw niewykorzystanego lub niewłaściwie eksploatowanego potencjału. Tak rzecz się ma choćby z wodą opadową w mieście. Jednym z rozwiązań…

Targi Eko-Las
Kolejne Targi Eko-Las za nami Wystawy w hali i plenerze, pokazy terenowe maszyn i urządzeń, rozmowy, spotkania i wykłady, a także… emocje towarzyszące uczestnikom oraz kibicom, organizowanych po raz pierwszy w Polsce zawodów operatorów forwarderów. Tak w skrócie można scharakteryzować, odbywające się od 3 do 6 września w Mostkach k. Świebodzina (Nadl. Świebodzin, RDLP…
Wykorzystanie cennych surowców w Szwecji
Drugie życie statku wg Stena Recycling Statki rejsowe, promy czy jachty to obiekty westchnień w upalne dni. Co z nimi zrobić, kiedy wysłużą już swoje lata i nie nadają się do wodowania? Najlepiej poddać je recyklingowi, tak jak stało się to z HMS Visborg. Co można zrobić z wysłużonym statkiem? Poza przekazaniem go do muzeum…

Walka o parki narodowe
Kolejny krok w walce o parki narodowe Obywatelski projekt zmian ustawy o ochronie przyrody dotyczący tworzenia i zmiany granic parków narodowych przeszedł pomyślnie pierwsze czytanie w Sejmie. Podczas plenarnych obrad został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne i trafi teraz do dalszych prac w Komisji Ochrony Środowiska i Komisji Samorządu i Polityki Regionalnej. Ustawa w obecnym…

Marit Paulsen: odpowiednie traktowanie zwierząt
Paulsen: nie pozwalajmy na dręczenie zwierząt Unia Europejska musi zwiększyć presję na państwa członkowskie, aby stosowały one przepisy unijne UE w dziedzinie odpowiedniego traktowania zwierząt – wzywa szwedzka eurodeputowana Marit Paulsen (Liberałowie i Demokraci). W swoim sprawozdaniu proponuje ona ściślejsze monitorowanie wdrażania obecnych przepisów, aby łatwiej wskazywać winowajców. Proponuje Pani wspólną strategię w zakresie…

Polish Junior Water Prize
Konkurs Polish Junior Water Prize rozstrzygnięty! W dniu 30.05.2014 r. w Ministerstwie Środowiska, w Warszawie, odbyło się posiedzenie Jury konkursu Polish Junior Water Prize 2014, koordynowanego w Polsce przez Klub Gaja, w ramach programu Zaadoptuj rzekę. Zwyciężył zespół z II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Laureatkami konkursu Polish Junior Water Prize, krajowego etapu międzynarodowego konkursu…

Zmiana klimatu – COP19 / konferencja
W dniach 11-22 listopada 2013 roku w Warszawie odbywa się globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, w tym (zmiana klimatu): 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – COP19 (Conferences of the Parties). Szwedzkiej delegacji przewodniczy minister środowiska Lena Ek. Główną siedzibą Konferencji będzie specjalnie do tego przystosowany Stadion Narodowy….

Szwedzki ambasador odwiedził Lubuskie
Trzydniowa wizyta rozpoczęła się w środę w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie ambasador spotkał się z lokalnymi władzami i dokonał oficjalnego otwarcia stacji recyklingowej prowadzonej przez szwedzką firmę First Recycling. Oddział First Recycling w Gorzowie Wielkopolskim jest czwartym, po Poznaniu, Sosnowcu i Warszawie, oddziałem firmy w Polsce. W czwartek i piątek ambasador wraz z małżonką odwiedził Zieloną…

Pierwsza warszawska stacja recyklingu dla mieszkańców
11 października w Warszawie, przy ul. Chełmżyńskiej 180, powstała STENA EKOSTACJA – pierwsza stacja recyklingu, gdzie bezpłatnie można oddać wszystkie surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe. Otwarciu patronowała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiweicz-Waltz oraz Ambasada Szwecji. W chwili obecnej 90 procent wytwarzanych w Polsce odpadów z gospodarstw domowych składowanych jest na wysypiskach śmieci, co jest nie tylko…

Gazy cieplarniane w Szwecji
Gazy cieplarniane w Szwecji i pomysły nowatorskich rozwiązań tegoż problemu były głównym tematem seminarium, które odbyło się w 2010 roku. Głównym celem spotkania było uświadomienie Polaków w zakresie wiedzy na ten temat oraz ukazanie rozwiązań, które są częścią efektywności ekologicznej w Szwecji. Postanowiono, że Szwecja jako lider nowoczesnych rozwiązań może być wzorem dla Polski, a…