Dni Skandynawskie w Polsce W dniach 30 marca – 2 kwietnia w Szczecinie odbyły się Dni Skandynawskie. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Energia inteligentnych miast„, jest kontynuacją rozpoczętej przed czterema laty idei stworzenia w Szczecinie aktywnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy pomiędzy Polską a Skandynawią. Organizatorzy w sposób szczególny w tym roku chcą zachęcić do…
Kategoria: Kultura i Sztuka

Cykl filmowy w Sztokholmie
Wyszehradzki cykl filmowy W siedzibie Ambasady Węgier w Sztokholmie w ramach wyszehradzkiego cyklu filmowego odbył się uroczysty pokaz filmu „A berni követ” (Ambasador w Bernie). Cykl ten odbywa się w ramach realizacji programu Polskiego Przewodnictwa w grupie V4 na terenie Szwecji. A berni követ (Ambasador w Bernie) jest filmem opartym na faktach. Berno, sierpień 1958…

Polsko-szwedzkie warsztaty przekładu poetyckiego
Polsko-szwedzkie warsztaty przekładu poetyckiego – rekrutacja Festiwal Silesius we Wrocławiu organizuje polsko-szwedzkie warsztaty przekładu poetyckiego pod kierunkiem Andersa Bodegårda, Zbigniewa Kruszyńskiego i Marie Lundquist. Warsztaty odbędą się w piątek 12 maja 2017 w godzinach 10.00-12.00 i 13.00-15.00 w Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2, 11-400 Wrocław. Kilkuosobowa grupa uczestników wybrana zostanie spośród kandydatów, którzy do końca…

Gala Biznesu Polsko – Szwedzkiego
Pierwsza edycja Gali Biznesu Polsko – Szwedzkiego W dniu 26 stycznia w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbędzie się Gala Biznesu Polsko-Szwedzkiego. Na spotkaniu nastąpi wręczenie nagrody ambasadorom polskiej gospodarki na szwedzkim rynku. Będzie to pierwsza edycja corocznych spotkań polskich i szwedzkich przedsiębiorców podczas których będą wręczane nagrody Mercurius dla przedsiębiorców zasłużonych dla promocji polskiego biznesu…

Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku
Trener fitness, Finansista i Modelka – Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku Szwedzka Rodzina Królewska uznawana jest za jedną z najbardziej zapracowanych monarchii dzisiejszego świata. Z pewnością nie tak bardzo znana jak słynna na całym świecie Brytyjska Rodzina Królewska, jednak z całą pewnością z równie ciekawą historią, którą warto poznać. W sześciu ostatnich lat do…

Dzień Świętej Łucji
Koncert z okazji Dnia Świętej Łucji Ambasada Szwecji zaprasza na uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji, który odbędzie się 8 grudnia 2016 o godz. 20 w Kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Już po raz trzeci Ambasada Szwecji zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Świętej Łucji w wyjątkowej scenerii Kościoła Świętej Trójcy. Do Warszawy na zaproszenie…

Gdzie mieszkają członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej
Kungahuset Gdzie mieszkają członkowie rodziny królewskiej Para królewska od lat ’80 mieszka w pałacu Drottningholm na wyspie Lovön (na przedmieściach Sztokholmu). W 1991 roku pałac jako jedno z pierwszych miejsc w Szwecji, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna rezydencja w stylu renesansowym została wybudowana pod koniec XVII wieku, otacza go równie piękny park…

Kreatywnie i po szwedzku w Warszawie
Kreatywnie i po szwedzku na warszawskiej Pradze Ambasada Szwecji wraz z Miastem Stołecznym Warszawa miała okazję zaprosić 8 października do centrum Kreatywności Targowa na Otwartą Sobotę. W ramach wydarzenia było można obejrzeć wystawę Ambasady Szwecji poświęconą szwedzkiej prozie kryminalnej, zatytułowaną „Szwecja. Pejazaże powieści kryminalnej”. W programie znalazły się także trzy pokazy filmowe: godz. 13.00 –…

Szwedzka pisarka Åsa Lind w Polsce
Åsa Lind na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce Szwedzka pisarka Åsa Lind będzie gościem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, który odbędzie się w dniach od 7 do 10 lipca w Rabce -Zdroju. Ambasada Szwecji jest patronem festiwalu. W programie przewidziano m.in. spotkanie autorskie z Åsą Lind, które poprowadzi Barbara Gawryluk, warsztaty autorskie, oraz spotkanie…

Współpraca bałtycka w zakresie kultury
O kulturze i sektorach kreatywnych nad Bałtykiem Współpraca bałtycka w zakresie kultury oraz sektorów kreatywnych w ramach Obszaru Tematycznego Kultura w Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego (PA Culture) były głównym tematem seminarium promocyjnego, które odbyło się w Ambasadzie RP w Sztokholmie. Obszar Tematyczny Kultura jest koordynowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz…

Meg Rosoff otrzymała nagrodę im. Astrid Lindgren
ALMA – Nagroda im. Astrid Lindgren Nagroda im. Astrid Lindgren (ALMA) jest najbardziej prestiżową nagrodą literacką przyznawaną autorom książek dla dzieci i młodzieży. Została ustanowiona w 2002 roku przez szwedzki rząd, administruje nią szwedzka Rada Kultury. Celem nagrody jest zwiększanie i umacnianie zainteresowania literaturą dziecięcą i młodzieżową na świecie. Tegoroczną laureatką Nagrody im. Astrid Lindgren…

Sztokholm i Eurowizja 2016
Sztokholm gospodarzem 61. Konkursu Piosenki Eurowizja 2016 14 maja o godzinie 21.00 rozpocznie się w Sztokholmie finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizja. Koncert w Globe Arena poprowadzi Petra Mede razem z zeszłorocznym zwycięzcą Månsem Zelmerlöwem. Po raz pierwszy w historii Eurowizja będzie transmitowana do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory Szwecja triumfowała w konkursie sześciokrotnie. W 1974…

Miesiąc z Raoulem Wallenbergiem
Miesiąc z Raoulem Wallenbergiem w Warszawie Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na cykl wydarzeń poświęconych Raoulowi Wallenbergowi – szwedzkiemu dyplomacie, który pod koniec II wojny światowej ocalił dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów przed deportacją do nazistowskich obozów zagłady. Wydarzenia są organizowane w związku z nadaniem jednej z…

Leksykon emigracji polskiej w Szwecji
„Leksykon emigracji polskiej w Szwecji” – 600 haseł, 700 zdjęć. Nowa publikacja Wydawnictwa Polanica trafiła do sprzedaży. Powyższa publikacja to czwarte tego typu opracowanie wydawnictwa Polanica. W 2003 roku ukazała się „Kto jest kim wśród Polonii szwedzkiej”. Najnowsza różni się jednak o tyle, iż oprócz not typowo biograficznych zawiera też takie, które napisane są na…

Czy Polacy jeżdżą na festyny ludowe
Artyści ludowi – wierni tradycji i folklorowi Na festynach ludowych nie brakuje straganów z wyrobami rękodzielniczymi. Chętnie oglądamy i kupujemy te unikatowe, ręcznie robione cuda. Kim są ich twórcy i dlaczego zależy im na dzieleniu się swoim talentem? Liczba artystów ludowych spada. Wiele profesji, takich jak hafciarz, wikliniarz czy garncarz, to obecnie zawody ginące….

Europejska Stolica Kultury 2016
Idea obchodów Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej ministrów kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od tego czasu idea ESK stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej. Przeprowadzone przez Komisję Europejską badania nad odbiorem inicjatywy przez społeczność europejską wskazały, iż wywarła ona…

Spotkanie ze szwedzko-polskim reżyserem Magnusem von Hornem
Klub Bagatela 3 – Intruz w ambasadzie 24 lutego w rezydencji Ambasador Szwecji Ingi Eriksson Fogh odbyło się spotkanie ze szwedzko-polskim reżyserem Magnusem von Hornem. Magnus von Horn jest młodym, ale już docenionym zarówno w Polsce, jak i w Szwecji reżyserem. Ten absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej został w tym roku laureatem Paszportu Polityki i zdobył…

Film Intruz i nagrody Guldbagge
„Intruz” filmem roku w Szwecji! Polsko-szwedzka produkcja zdobyła 3 nagrody Guldbagge, określane mianem „szwedzkich Oscarów” Polsko-szwedzki film „Intruz” (Efterskalv) zdobył Guldbagge w trzech kategoriach: najlepszy szwedzki film roku 2015, najlepszy reżyser (Magnus von Horn) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Mats Blomgren). Film „Intruz”, debiut pełnometrażowy Magnusa von Horna jest produkcją polsko-szwedzką. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni…

Wybitni Polacy: Jan Długosz autor największej w Europie kroniki późnego średniowiecza
Dr M. Janicki: możemy być dumni z Jana Długosza Bez najmniejszej przesady możemy być dumni z Jana Długosza jako jednej z największych indywidualności twórczych swoich czasów – mówi dr Marek Janicki z IH UW. 600 lat temu urodził się autor największej w Europie kroniki późnego średniowiecza, a także dyplomata i wychowawca królewskich synów. PAP:…

Szwedzkie kino na granicy w Polsce
W listopadzie i w grudniu w cieszyńskiej Świtelicy Krytyki Politycznej będzie można oglądać szwedzkie filmy Co wtorek o 17:30 rozpocznie się szwedzki wieczór filmowy. Program seansów: 17.11.2015, godz. 17.30 THE LAST SENTENCE, reż. Jan Troell (2012) 24.11.2015, godz. 17.30 PALME, reż .Maud Nycander, Kristina Lindström (2012) i BIG BOYS GONE BANANAS!, reż. Fredrik Gertten…

23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem Utracone dziedzictwo
Ponad 320 tys. osób wzięło udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa Ponad 320 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznej 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) – to największe w Europie przedsięwzięcie o charakterze edukacyjno-kulturalnym, które promuje zabytki. Koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do akcji, która w Polsce odbywa się rok rocznie od 23 lat,…

Sztokholmski Salon Poezji – XVIII edycja
XVIII edycja Salonu Poezji Andrzej Seweryn recytuje fragmenty „Pana Tadeusza” przy akompaniamencie Piamorexu w programie XVIII Sztokholmskiego Salonu Poezji, który już tradycyjnie się odbył przy współpracy Towarzystwa Sztokholmskiego Salonu Poezji oraz Wydziału Konsularnego. Andrzej Seweryn Aktor, reżyser, pedagog, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego…

Jeden Bóg – książka Katarzyny Mlek
„Jeden Bóg”- czyli opowieść z GMO w roli głównej Już niedługo nastąpi premiera książki „Jeden Bóg” Katarzyny Mlek. Miran, główny bohater Jednego Boga, to genetyk, który na GMO pragnie zbudować swoje imperium. Dlatego też nasz portal postanowił objąć książkę patronatem medialnym. Myślimy,iż powieść ma szansę zainteresować osoby o ekologicznej wrażliwości. Poniżej kilka słów o…

Archeologiczna sensacja w Szwecji
Skarb polskiej rodziny archeologiczną sensacją w Szwecji Należąca do polskiej rodziny Sielskich ze szwedzkiego Malmoe niewielka tabliczka ze złota okazała się archeologiczną sensacją. Według naukowców to najpewniej datowana na ok. 986 rok pamiątka z pogrzebu duńskiego króla Haralda Sinozębego na wyspie Wolin. Do odkrycia doszło dzięki 11-letniej Mai Sielskiej, która sumiennie odrobiła zadaną w…

POLIN – wystawa ukazująca obecność Żydów w Polsce
Po wielu latach starań i dyskusji ukończono tworzenie wystawy stałej i budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie opowiadających o 1000-letniej historii największej na świecie diaspory żydowskiej. W ostatni wtorek i środę października nastąpi oficjalne otwarcie Wystawy Stałej, która ukazuje obecność Żydów w Polsce od czasów księcia Mieszka I. Cała wystawa została podzielona na…

Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello
Ogłoszenie Laureatów 11. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello 23 października 2014 roku o godz. 16.30 w Willi Decjusza w Krakowie nastąpi uroczyste ogłoszenie Laureatów 11. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003). W Kapitule Nagrody zasiada m.in. Staffan Herrström, Ambasador Szwecji w Polsce. Polska…

Polsko-szwedzki projekt jazzowy
7 października 2014 roku ukaże się nowy album Trio Marcina Wasilewskiego SPARK OF LIFE . Będzie to czwarty album nagrany dla wytwórni ECM Records, a ósmy w całej dwudziestoletniej karierze zespołu. Tym razem do współpracy przy nagraniach SPARK OF LIFE muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera . Honorowy Patronat nad wydaniem płyty i…

Jan Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
„Jan Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w Gminie Żydowskiej W sali sesyjnej Gminy Żydowskiej w Sztokholmie odbył się wykład pt. „Jan Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Spotkanie poprowadziła Ewa Wierzyńska, inicjatorka i szefowa czteroletniego programu „Jan Karski. Niedokończona Misja” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Celem programu jest przywrócenie pamięci o czynach i osobie…

Niemen mniej znany – koncert w Szwecji
Niemen mniej znany w Södermalms Konferenscentrum W sobotę, 25 października 2014, o godz. 19.00, w Södermalms Konferenscentrum, Götgat. 87, odbędzie się koncert pt. Niemen mniej znany, w wykonaniu córki Natalii Niemen. Pomimo tytułu wykonane zostaną również znane utwory m. in. Dziwny jest ten świat. Bilety będą w sprzedaży już od 1 lipca, tak jak zwykle …

Zenon Laskowik z kabaretem w Szwecji
Zenon Laskowik i jego kabareciarnia W sobotę 26 kwietnia o godz. 19.00, w Södermalms Konferenslokal, Götgatan 87, T-Skanstull, odbędzie się spektakl “Chity dla Prosperity”. Jest to program kabaretowy oparty na scenariuszu Zenona Laskowika, z nim samym w głównej w roli. W 2-godzinnym przedstawieniu oprócz niego wystąpi także jego Kabareciarnia (Julia Mikołajczyk, Andrzej Piątek i Grzegorz…

Szwedzka moda w kwietniu
Szwedzka moda – cud czy też nie Na początku XXI wieku zaczęto się mówić o „cudzie szwedzkiej mody”. Zdania są podzielone, jeśli chodzi o to, co ten termin dokładnie oznacza. Czy opisuje on sukces jak z bajki firmy Acne, światową ekspansję H&M, a może modę niezależną i awangardową? Na pewno wskazuje na dynamiczny rozwój szwedzkiej…

Piknik Rodzinny w Rålambshovsparken
Piknik Rodzinny w amfiteatrze Czas na kolejny – tym razem szczególny – Piknik Rodzinny. W tym roku obchodzimy 10-ta rocznice przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji we współpracy z organizacja „Ogniwo” i zespołem „Piastowie” przygotowujemy wspólna imprezę. Program artystyczny będzie skierowany do rożnych grup wiekowych, jak również niezwykle zróżnicowany pod względem upodobań…

„Kosmonautka” autorstwa Piotra Wawrzeniuka
Premiera książki dla dzieci „Kosmonautka” W sobotę, 8 marca 2014, w nieprzypadkowo wybrany dzień – Dzień Kobiet – premiera książki dla dzieci „Kosmonautka” autorstwa Piotra Wawrzeniuka z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej. Z tej okazji w Domu Zabawy i Kultury przy ul. Belwederskiej 44a w Warszawie jedyne spotkanie z twórcami książki, którzy specjalnie na tę okazji przyjadą…

8 marca w Solidaritet
8 marca Dzień Kobiet w nowym klubie *TELE2 Arena Solidaritet* Dla wszystkich kobiet, wstęp wolny cała noc a panowie nie płacą za wejście do godziny 24.00. Atmosferę podgrzeje „Boski Miquel” (Chip and Dales show). Adres: Arenavägen 75, 121 77 Johanneshov stacja metra T-Globen Mega klub leży pod nowo wybudowanym stadionem Tele2 Arena. W sobotę 8…

Pora na Skandynawię – festiwal
Festiwal Pora na Skandynawię – Mroczna Skandynawia Katedra Skandynawistyki UAM i Centrum Kultury ZAMEK zapraszają na marcową odsłonę festiwalu PORA NA SKANDYNAWIĘ. Patronat honorowy nad festiwalem objęły: Ambasada Danii, Ambasada Norwegii i Ambasada Szwecji. PROGRAM 5-13 marca Wystawa „Szwecja – pejzaże powieści kryminalnej”, Wydział Neofilologii, hol Collegium Novum, al. Niepodległości 4 Skandynawskie stoiska książkowe –…

Dzień Kobiet w Szwecji
Dzień Kobiet w Stereo – szwedzkie i polskie przełamywanie stereotypów Maraton opowieści, żywa biblioteka, gry i zabawy dla dzieci „W krainie Astrid Lindgren”, loteria książek, szwedzkie smakołyki, wystawa Życiowa układanka… Kiedy? Sobota, 8 marca w godz. 11-14 Gdzie? w Rezydencji Ambasadora Szwecji (ul. Bagatela 3 przy Łazienkach Królewskich) Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie…

Polscy i szwedzcy studenci w architektonicznym rozwoju miast
Polscy i szwedzcy studenci (ponad 50 studentów) z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i z dwóch uczelni artystycznych z miasta Umeå w Szwecji aż do 2015 roku będzie współdziałało przy projektach dotyczących m.in. architektonicznego rozwoju miast. Ich działania, wspierane przez Instytut Polski w Sztokholmie i prowadzone pod okiem wybitnych artystów, są elementem programu „Umeå –…

Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej
Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej Po prawdże to piękny sztatek beł | War aijentlich ain scheenes Schiff prezentuje prace współczesnych artystów z Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji. Kuratorem jest m.in. Martin Schibli ze Szwecji. Do Gdańska przyjedzie także Claes-Göran Wetterholm, szwedzki ekspert w temacie wraków w Morzu Bałtyckim. Odbędzie się również spotkanie z Larsem Vilksem, szwedzkim artystą, który…

Finał WOŚP w Szwecji
Rozpoczynamy wielkie przygotowania do 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z pewnością większość z Was wie co to za akcja, jednak dla tych, którzy spotykają się z tym hasłem pierwszy raz, odsyłamy do http://www.wosp.org.pl/. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji odnośnie zbliżającego się Finału 2014, ale my już zabieramy się do pracy! Szwedzki Finał WOŚP 2014…

Dzień świętej Łucji w 2013 roku / Sankta Lucia
Poczuj magię szwedzkiego Dnia św. Łucji i Świąt Bożego Narodzenia! Obejrzyj mapping na fasadzie Ambasady Szwecji. Posłuchaj szwedzkiej muzyki świątecznej i posmakuj szwedzkich pierniczków. W sobotę 14 grudnia (czyli dzień po Dniu św. Łucji, który jest obchodzony 13 grudnia) zapraszamy pod Ambasadę Szwecji w Warszawie, tuż przy wejściu do Łazienek Królewskich. W godz. 17.00-20.00 na…

Czas na szwedzką modę
Wrzesień to według szwedzkiej minister ds. handlu Ewy Björling miesiąc mody i designu. Na początku XXI wieku zaczęło się mówić o „cudzie szwedzkiej mody”. Zdania są podzielone, jeśli chodzi o to, co ten termin dokładnie oznacza. Czy opisuje on sukces jak z bajki firmy Acne, światową ekspansję H&M, a może modę niezależną i awangardową? Na…

Wspomnienie po Raoulu Waldenbergu
W latach 1944-1945 szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg uratował w Budapeszcie kilkadziesiąt tysięcy węgierskich Żydów, przyznając im szwedzkie obywatelstwo i paszporty dyplomatyczne. Kanada, Argentyna, jak również 21 stanów w USA wyznaczyły specjalne dni poświęcone pamięci Raoula Wallenberga. W tym roku po raz pierwszy dzień Wallenberga obchodzony jest także w Szwecji. 27 sierpnia – to dziś wspominany…

Spektakl „Motyl i Korona”
Pochodząca z Polski, królowa Szwecji Katarzyna Jagiellonka odradza się na nowo w spektaklu teatralnym – premiera odbyła się w zabytkowych komnatach zamku w Uppsali. Spektakl o ówczesnych dziejach na szczycie władzy jest pokazany przez pryzmat historii życia Katarzyny Jagiellonki. Monolog głównej postaci oraz zastosowane środki retrospekcji oddają tło historyczne oraz uczucia i emocje towarzyszące Katarzynie…

Miss Polonia 2012 w Szwecji
2 lutego w Warszawie odbył się konkurs Miss Polonia 2012, którego zwyciężczynią została Paulina Krupińska. Jednak wśród kandydatek pojawiła się Nelly Kvist, która została wybrana przez polonie szwedzką do jej reprezentowania. Dowiedzmy się czegoś więcej o kandydatce Polonii: Okazuje się, że Nelly w 100% posiada korzenie polskie. Jej rodzice są polakami. Jak sama mówi Polska…

Witold Lutosławski – setna rocznica urodzin
Witold Lutosławski Jako, że rok 2013 został uchwalony przez Sejm RP jako rok Lutosławskiego. Decyzja uzasadniona została ponadczasowością oraz znakomitością dzieł kompozytora. 17 stycznia tego roku Filharmonia Królewska w Sztokholmie zainaugurowała setne urodziny wyśmienitego, polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jego postać jest bardzo dobrze Szwedom znana. W tym roku obchodzone są nie tylko jego urodziny, ale…

Robert Makłowicz nakręcił program o Szwecji
Znany polski dziennikarz telewizyjny i krytyk kulinarny, Robert Makłowicz odwiedził w maju Szwecję, aby nagrać cztery odcinki swojego popularnego autorskiego programu kulinarno-podróżniczego, „Makłowicz w podróży”. – Wcześniej raczej bym tu nie przyjechał, by kręcić program kulinarny – wyznał Makłowicz w rozmowie z lokalną szwedzką prasą. Ekipa telewizyjna odwiedziła m.in. zakłady produkcyjne firm Wasa Barilla w…