Dzień Świętej Łucji

dzien-swietej-lucji

Koncert z okazji Dnia Świętej Łucji

Ambasada Szwecji zaprasza na uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji, który odbędzie się 8 grudnia 2016 o godz. 20 w Kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

Już po raz trzeci Ambasada Szwecji zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Świętej Łucji w wyjątkowej scenerii Kościoła Świętej Trójcy.

Do Warszawy na zaproszenie ambasady i Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Świętej Trójcy przyjedzie młodzieżowy chór Young Cathedral Voices z Uppsali. Przed przejściem orszaku Świętej Łucji wystąpi chór Vox Gaudii działający przy Parafii Świętej Trójcy.

Koncert odbędzie się w czwartek 8 grudnia 2016 roku o godz. 20 w Kościele Świętej Trójcy przy Pl. Małachowskiego 1 w Warszawie.

Partnerami wydarzenia są firmy: IKEA, Nordea, Saab i Volvo.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

szwedzka-tradycja-dnia-swietej-lucji

Szwedzka tradycja Dnia Świętej Łucji

Rozświetlony świecami orszak Świętej Łucji, który 13 grudnia można zobaczyć prawie wszędzie – w domach, szkołach, firmach, szpitalach i ambasadach Szwecji – to jedna z najważniejszych szwedzkich tradycji.

Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój ubrany na biało, rozśpiewany orszak, niosąc światło i radość w tę jedną z najciemniejszych nocy nordyckiej zimy.

Jednym ze źródeł tradycji Dnia Świętej Łucji mógł być popularny przesąd. Według podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była pełna niebezpieczeństw – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Światło świec miało odegnać te lęki.

Według innych źródeł tradycja wywodzi się z włoskich Syrakuz i od tamtejszej Świętej Łucji, której imię w języku łacińskim oznaczało światło. Dla spragnionych słońca ludzi północy dzień jej śmierci stał się symbolem światła.

Orszakowi Świętej Łucji towarzyszą przysmaki w postaci pierniczków, szafranowych bułeczek i grzanego wina z bakaliami.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com.um.dk)
Fot: swedenabroad.com.um.dk