Polki najchętniej wybierają antykoncepcję

Polki-najchetniej-wybieraja-antykoncepcje

Polki stawiają na antykoncepcję

Dla 90% kobiet wysoka skuteczność to jedna z najważniejszych cech antykoncepcji. Badania wykazały, że panie najczęściej sięgają jednak po te środki, które są najbardziej zawodne.

Polki najchętniej wybierają „rutynowe” rozwiązania, takie jak prezerwatywa (36%) i pigułka (21%) – wynika z sondażu „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”. „Kobiety pomijają średnio 2,6 tabletek na cykl, czasami mają problem z właściwym przyklejeniem plastra czy założeniem pierścienia – mówi serwisowi infoWire.pl ginekolog i położnik prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. „Niestety wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak systematyczności w dawkowaniu lub nieumiejętne stosowanie tabletek obniżają skuteczność antykoncepcji i mogą doprowadzić do nieplanowanej ciąży” – dodaje.

Zapominalskim kobietom poleca się hormonalną antykoncepcję długoterminową. „Działanie jest jednorazowe i skuteczne przez wiele lat. Ponadto antykoncepcja ta jest niezwykle pewna, nie wpływa na płodność w przyszłości, jest w pełni odwracalna, a zrezygnować można z niej w każdym momencie” – podkreśla ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. I tak można skorzystać z implantu podskórnego (zakładany raz na trzy lata) czy spirali domacicznej (raz na trzy lub pięć lat). „Należy nie zapominać, że antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu środków antykoncepcyjnych przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim” – zaznacza prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Wśród Polek świadomość dotycząca środków antykoncepcyjnych systematycznie rośnie. Ważne, aby pamiętać, że wyboru lub ewentualnej zmiany metody antykoncepcji zawsze dokonuje lekarz po uprzednim przeprowadzeniu badań.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com