Inteligentny Rozwój – konkurs

Inteligentny-Rozwoj-konkurs

MIR: 2 kwietnia ogłosimy pierwszy konkurs z programu „Inteligentny Rozwój”

 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi 2 kwietnia pierwszy konkurs na dofinansowanie unijne z programu „Inteligentny Rozwój” – poinformowała PAP szefowa MIR Maria Wasiak. Małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie od 4 maja do 31 grudnia br.

Jak powiedziała PAP minister infrastruktury i rozwoju, budżet konkursu sięga 1,6 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa na realizację badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych, których celem jest opracowanie nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań. Badania te mają pomóc przedsiębiorcom dojść do etapu, w którym będzie można je skomercjalizować.

Zapowiedziała, że w kwietniu zostaną jeszcze ogłoszone dwa konkursy w ramach programu „Inteligentny Rozwój”, a kolejne będą uruchamiane w następnych miesiącach.

We wtorek Komitet Monitorujący przyjął kryteria wyboru projektów dla części programu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to jedna z instytucji odpowiadających za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu „Inteligentny Rozwój”.

„Inteligentny Rozwój” to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w Unii Europejskiej, finansujący z polityki spójności badania, rozwój oraz innowacje.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. „Inteligentny Rozwój” to następca „Innowacyjnej Gospodarki”, programu na lata 2007-2013.

Budżet programu „Inteligentny Rozwój” sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu „Inteligentny Rozwój” trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com