60. rocznica Traktatów Rzymskich 25 marca mija sześćdziesiąt lat od podpisania przez przedstawicieli Belgii, Francji, RFN, Holandii, Luksemburga i Włoch w Muzeum Kapitolińskim Traktatów Rzymskich, które dały podwaliny pod dzisiejszą Unię Europejską. Polska była wówczas oddzielona od wolnego świata żelazną kurtyną i nie mogła włączyć się w bezprecedensowy projekt integracyjny, u którego źródeł leżały wola…
Kategoria: Unia Europejska

KE: Przestrzeganie zasad praworządności
Komunikat MSZ w związku z decyzją KE ws. wydania uzupełniającego Zalecenia do władz polskich dotyczącego przestrzegania zasady praworządności Rząd RP zapozna się z treścią uzupełniającego Zalecenia Komisji Europejskiej przekazanego 21 grudnia br. i przekaże we wskazanym terminie odpowiedź. Podtrzymujemy deklarację pełnej gotowości do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską w każdej sprawie. Prace legislacyjne…

W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego – konferencja
Konferencja „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse” 23 listopada 2016r. w godz. 9:00-16:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędzie się konferencja „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse”. Patronem honorowym konferencji jest Ambasada Szwecji. Gospodarka obiegu zamkniętego, (ang. circular economy) to koncepcja tworzenia wartości poprzez racjonalne wykorzystanie zasobów, recykling i ponowne wykorzystanie…

Polskie firmy ponownie mogą się ubiegać o unijne dofinansowanie
Ruszają unijne programy wspierające innowacje w polskich firmach. Duże zainteresowanie przedsiębiorców Polskie firmy ponownie mogą się ubiegać o unijne dofinansowanie prac nad innowacyjnymi produktami. 31 sierpnia i 1 września ruszyło pięć różnych konkursów w ramach programów UE. Na wsparcie szanse mają zarówno duże, jak i małe firmy, pod warunkiem że mają innowacyjny projekt o…

Forum Europejskie w Hässleholm
W Hässleholm odbyła się już XIII edycja Forum Europejskiego Konferencja ta przyciąga rokrocznie osoby zainteresowane polityką, ekonomią i stosunkami międzynarodowymi. W tym roku tematem głównym była Polska – jako „ najbardziej dynamiczny i ekscytujący kraj Unii Europejskiej”. Gościem honorowym był profesor Leszek Balcerowicz, który m.in. uczestniczył w debacie na temat konfliktu na Ukrainie. Seminarium…

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Sztokholmie
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja 2014 Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w tym celu w 88 krajach na wszystkich kontynentach. Głosując za granicą można oddać głos na kandydatów z listy okręgu wyborczego nr 4 (obejmuje m. st….

Forum Polsko-Niemiecko-Ukraińskie
W dniach 5 – 6 grudnia w Warszawie odbyło się IX Forum Polsko-Niemiecko-Ukraińskie „Quo vadis Ukraino – 2013”. Konferencję otworzył Dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Ewa Figel, Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskij i Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström. Uczestnicy skoncentrowali się na analizie sytuacji politycznej Ukrainy po listopadowym Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, polityką…