Dla cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do…
Kategoria: Rynek Pracy

Polacy i pokolenie Y
Pokolenie Y źle oceniane przez pracodawców. Zarzucają młodym brak zaangażowania i roszczeniowość W ciągu kolejnych 10 lat pokolenie Y, czyli ludzie urodzeniu między 1980 a 2000 r., będzie stanowić 75 proc. siły roboczej na świecie. W powszechnej opinii pracownicy z tego pokolenia są roszczeniowi i brakuje im zaangażowania. To stereotypy – oceniają eksperci i podkreślają,…

Polaku czy wiesz, że przyjęcie świąteczne nie jest świadczeniem pozapłacowym
Udział w firmowej imprezie świątecznej nie jest przychodem dla pracownika, więc nie musi on płacić podatku Przyjęcie świąteczne nie jest świadczeniem pozapłacowym. Pracownik nie musi więc płacić od tego podatku. Firma z kolei może uznać wydatki związane z imprezą za koszt uzyskania przychodów. Ważne jest jednak, aby w komunikacji podkreślić, że celem wydarzenia jest integracja…

Legalizacja pobytu – zmiany sposobu doręczania decyzji
Zmiany sposobu doręczania decyzji administracyjnych w sprawach legalizacji pobytu Od dnia 10 października 2016 r. zmianie ulega system doręczania decyzji pozytywnych w sprawie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt stały oraz rezydenta długoterminowego UE: – decyzje pozytywne wydawane będą wraz z kartą pobytu w siedzibie Wydziału…

Elmia Subcontractor 2016
Elmia Subcontractor 2016 – targi w Jonköping W dniach 8-11 listopada w Jonköping odbędą się targi Elmia Subcontractor. Są to największe w Europie Północnej targi specjalistyczne dla podwykonawców z branży maszynowej i elektromaszynowej. Targi te są miejscem spotkań firm i przedsiębiorców z całej Europy, co stwarza możliwości zawarcia cennych kontraktów. Bezpośredni link: http://www.elmia.se/Program/2016/Elmia-Subcontractor/ WPHI Sztokholm…

Unikanie podwójnego opodatkowania w Szwecji
Polsko-szwedzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania W odniesieniu do obywateli polskich obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiągniętych za granicą ciąży wyłącznie na osobach, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa) oraz polsko – szwedzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (konwencja), mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Za osobę mającą miejsce…

Rejestracja własnej działalności w Szwecji
Rejestracja własnej działalności w Szwecji – warto wiedzieć Osoby prowadzące własną działalność w Szwecji muszą posiadać tzw. F – skattebevis. Jest to dokument, z którego wynika, że dana osoba sama wpłaca zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Litera „F” oznacza przedsiębiorcę, od szwedzkiego słowa – „Företagare”. Osoby fizyczne zamieszkałe w Szwecji mogą być…

Poszukiwanie pracy w Szwecji
Poszukiwanie pracy w Szwecji, warto wiedzieć Podczas rekrutacji pracodawca wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka szwedzkiego. Warto więc wcześniej pomyśleć o kursie językowym. W przypadku pracy fizycznej decydują głównie posiadane umiejętności. Do wykonywania niektórych zawodów, takich jak np. elektryk wymagane są jednak odpowiednie certyfikaty szwedzkie lub europejskie. Przydatne będą także dyplomy, świadectwa oraz wszelkie dokumenty przetłumaczone …

Praca dla cieśli konstrukcyjnych w Norwegii
Clockwork Recruitment sp. z o.o. jest agencją doradztwa personalnego nr 11 624 należącą do Clockwork Bemaning AS – norweskiego lidera i eksperta w dziedzinie rekrutacji wyspecjalizowanych pracowników budowlanych. Obecnie dla naszego Klienta poszukujemy osób na stanowisko: Cieśla Konstrukcyjny – Tømrer Miejsce pracy: Bergen Wymagania: minimum 3 letnie udokumentowane doświadczenie w zawodzie doświadczenie w budowie domów drewnianych…

Cieśla konstrukcyjny – praca w Oslo
Clockwork Recruitment sp. z o.o. jest agencją doradztwa personalnego nr 11 624 należącą do Clockwork Bemaning AS – norweskiego lidera i eksperta w dziedzinie rekrutacji wyspecjalizowanych pracowników budowlanych. Obecnie dla naszego Klienta poszukujemy osób na stanowisko: Cieśla konstrukcyjny / Tømrer Miejsce pracy: Oslo Wymagania: minimum 3 letnie udokumentowane doświadczenie w zawodzie poszukujemy kandydatow mieszkajacych w Oslo…

Praca dla pracowników tymczasowych
Małe przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z pracowników tymczasowych Korzystanie z pracowników tymczasowych daje małym firmom możliwość zwiększania lub zmniejszania kadry w zależności od popytu na dane produkty czy usługi. Na rynku przybywa więc agencji zatrudnienia – z 5,5 tys. takich podmiotów ponad tysiąc specjalizuje się w pracy tymczasowej. – Wszystkie agencje pracy tymczasowej są zarejestrowane,…

Sposób zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce
Standardy świadczeń dodatkowych dla pracowników polskich firm Trendy na rynkach międzynarodowych mają coraz większy wpływ na sposób zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce. Dziś standardem jest wynagradzanie pracowników benefitami, rozbudowanymi w zależności od wielkości firmy, szczebla kariery oraz branży. Coraz więcej firm zaczyna zauważać, że oferowanie swoim pracownikom benefitów to koszt, który przynosi wiele korzyści….

Dni wolne od pracy w Sztokholmie w 2016 roku
Dni wolne od pracy w Sztokholmie w 2016 roku – spis: 1 stycznia – Nowy Rok (nyårsdagen) 6 stycznia – Trzech Króli (trettondedag jul) 25 marca – Wielki Piątek (långfredagen) 28 marca – Poniedziałek Wielkanocny (annandag påsk) 1 maja – Święto Pracy (första maj) 8 maja – Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelsfärdsdag) 15 maja – Zielone…

Czy Polacy czerpią satysfakcję z pracy
Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy naszą pracę w inteligentny sposób. Pracować mniej i mieć lepsze efekty to możliwe. Określ priorytety Zbyt duża…

Rynek private equity w Szwecji
Polska liderem rynku private equity w regionie. Potencjał wzrostu wciąż ogromny Na Polskę przypadła niemal połowa wszystkich inwestycji private equity w 2012 r. w regionie Europie Środkowo-Wschodniej. To zasługa szybko rosnącej gospodarki, dobrze rozwiniętego rynku kapitałowego oraz nowoczesnego sektora bankowego. Inwestorzy cenią również kulturę przedsiębiorczości i wysokie kompetencje polskich menedżerów. Rynek private equity pozostaje jednak…

400 minut, dokładnie tyle efektywnie pracują codziennie Polacy
400 min pracy, 100 min na ziewanie. Jak pracują Polacy? 400 minut – dokładnie tyle efektywnie pracują codziennie Polacy. To 6 godzin i 40 minut ciężkiej pracy. Na ziewanie, rozmowy z kolegami, a także przerwę obiadową czy kawową pozostaje 100 minut. Wynika z badania instytutu Millward Brown S.A. na zlecenie Sodexo Benefits. – Nie…

Rynek pracy dla młodych matek
Rynek pracy coraz przychylniejszy dla młodych matek Pracodawcy coraz częściej proponują korzystne rozwiązania dla matek powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim – wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Pracuj.pl. Niektóre firmy proponują elastyczny czas pracy i możliwość wykonywania części czynności w domu, inne kuszą firmowym żłobkiem czy przedszkolem. Ze względu na sytuację demograficzną…

Praca nadaje życiu sens – wywiad Joanny Niemyjskiej
Często jest tak, że o czymś nie marzymy, a potem się do tego przekonujemy. Jeżeli więc jest tak, że chcieliśmy być aktorką, a zostajemy kimś innym, to może się okazać, że dobrze się stało, bo odkrywamy coś innego – tłumaczy dr Jacek Zakrzewski, psycholog, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W sytuacji,…

Praca nadaje życiu sens według dr Jacka Zakrzewskiego
Najbardziej dewastująca jest pasywność i pogodzenie się ze stanem bezrobocia. Wyjście z tego stanu, choćby do pracy, która ma krótki horyzont czasowy, stwarza nam dodatkowe szanse – tłumaczy dr Jacek Zakrzewski, psycholog, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Obecnie szeroko mówi się o wysokim poziomie bezrobocia wśród absolwentów. Z czego to wynika,…

Ofert zatrudnienia więcej niż chętnych
Rewolucja na rynku pracy. W tym roku ofert zatrudnienia będzie więcej niż chętnych Polscy pracodawcy muszą się przygotować na zupełnie nową dla nich sytuację, czyli na walkę o fachowców. W ocenie resortu pracy już w lecie tego roku na rynku będzie więcej ofert zatrudnienia niż zainteresowanych nimi wykwalifikowanych bezrobotnych. Polska gospodarka ma się coraz…

Przyjęcie przez Polskę uchodźców nie przełoży się w dużym stopniu na rynek pracy
Nawet duża liczba imigrantów nie wpłynie znacząco na polski rynek pracy Przyjęcie przez Polskę uchodźców nie przełoży się w dużym stopniu na rynek pracy. Przede wszystkim sama procedura nadania statusu uchodźcy jest czasochłonna. Teoretycznie nie powinna zająć więcej niż pół roku, jednak w praktyce często przeciąga się do ponad dwóch lat. Uchodźcy mają takie…

Polski Career break
Dłuższy odpoczynek od pracy. Pracodawcy coraz częściej zgadzają się na przerwę w życiu zawodowym pracownika Career breaki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Kilkumiesięczny odpoczynek pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. To rozwiązanie stosowane przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej. Zmienia się również podejście pracodawców do urlopów. Dostrzegają, że wypoczęty…

Poszukiwani Polacy z branży IT
Duży popyt na pracowników z branży IT, bankowości oraz obsługi klienta. Tam jest też szansa na wysokie zarobki Najwięcej ofert pracy czeka na specjalistów w IT, głównie programistów, bankowości oraz handlu i obsłudze klienta. Rośnie także popyt na pracowników z branży produkcji przemysłowej i sektora TSL (transport, spedycja, logistyka). Z deficytem pracowników muszą się…

Polacy muszą dłużej pracować
Prof. Marek Góra: Polacy są zmuszeni dłużej pracować, bez względu na politykę. Muszą zacząć o siebie dbać Wiek emerytalny będzie coraz wyższy i to niezależnie od decyzji politycznych. Przyczyni się do tego demografia. W 2050 roku na jednego emeryta będzie przypadać jeden pracujący. Dlatego żeby dłużej pozostać aktywnym, również zawodowo, trzeba zacząć dbać o…

Polacy i Exit interview
Exit interview, gdy zwalniasz pracownika Odejście pracownika jest trudnym momentem nie tylko dla niego, ale często przede wszystkim dla firmy. W takiej sytuacji najważniejsze to uspokoić emocje i zadbać o przyjazną atmosferę rozstania. Temu służy exit interview – rozmowa na zakończenie współpracy, coraz chętniej podejmowana przez polskich szefów. Exit interview przeprowadza się głównie z osobami,…

Kiedy Polacy mogą prosić o podwyżkę
Bezrobocie najniższe od 6 lat. Kiedy prosić o podwyżkę? W czerwcu stopa bezrobocia spadła o 0,4 p. proc. i wyniosła 10,4%. To najniższy odczyt od stycznia 2009 roku. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 77 tys. osób – to mniej więcej tyle, ile liczy populacja Konina. Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, w ciągu…

Jaki jest najlepszy pracodawca w Polsce
MSZ najlepszym pracodawcą Nagrodę za zdobycie 1. miejsca wśród najlepszych pracodawców w Polsce, według opinii studentów prawa i kierunków pokrewnych, odebrała 12 maja w Warszawie Zastępca Dyrektora Biura Spraw Osobowych MSZ Katarzyna Zima-Różycka. – Cieszymy się, że MSZ jako urząd administracji państwowej zostało przez studentów prawa i kierunków pokrewnych oraz przez profesjonalistów uznane za…

Volvo przywróciło nocną zmianę dla pracowników
Volvo przywróciło dodatkową, nocną zmianę dla pracowników w fabryce w Torslanda w zachodniej Szwecji, tworząc 1500 dodatkowych etatów. W związku z uruchomieniem produkcji modelu Volvo XC90 nowej generacji fabryka Torslanda pracuje już w systemie trójzmianowym. Obecnie w zakładzie produkuje się 48-50 samochodów na godzinę. „Jestem bardzo zadowolony z niezwykłe pozytywnego odbioru naszego nowego modelu…

Aktualne przeciętne wynagrodzenie w Polsce
Przeciętne wynagrodzenie przekroczyło 3 tys. zł na rękę Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyraźnie przekroczyło w marcu 4000 zł i wyniosło 4214 zł brutto. To dokładnie 3003 zł netto. W górę – zgodnie z oczekiwaniami – poszło także zatrudnienie. – Tak silny wzrost wynagrodzenia przeciętnego to sygnał, że…

Czy imigranci ze wschodu są zagrożeniem
Imigranci ze wschodu zagrożeniem dla polskiego rynku pracy Do tej pory Polskę odwiedzało stosunkowo niewielu uchodźców. Często traktowali nasz kraj jedynie jako przystanek w dalszej wędrówce na zachód. Jeśli jednak rozpad Ukrainy będzie postępował, Polska może spodziewać się masowej imigracji. W 2013 r. Ukraińcy złożyli w Polsce 46 wniosków o nadanie statusu uchodźcy. W…

Miejsca pracy w LPP
LPP zatrudni kilka tysięcy osób i zwiększy powierzchnię handlową o jedną piątą. Wychodzi również poza Europę LPP planuje w 2015 roku otworzyć ok. 200 nowych sklepów w kraju i za granicą. W związku z tym zatrudni kilka tysięcy nowych pracowników. Na wynikach spółki za 2014 r. odbił się ukraiński kryzys. Dlatego w tym roku…

McDonald’s szuka nowych pracowników
McDonald’s w 2015 roku zwiększy zatrudnienie o tysiąc osób. W rekrutacji pomoże nowe Centrum Pracy McDonald’s szuka nowych pracowników. Firma planuje w 2015 roku zbudować i otworzyć w Polsce nowe restauracje, a w związku z tym zamierza zatrudnić tysiąc osób. By wesprzeć procesy rekrutacyjne, otworzyła w Warszawie Centrum Pracy. – Dynamiczny rozwój powoduje, że w…

Uzwiązkowienie w Polsce
Pracodawcy RP: Od lat notujemy coraz mniejsze uzwiązkowienie. Nadal jednak potrzebny jest dialog Trwają intensywne rozmowy między organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi, które mają przywrócić dialog na szczeblu ogólnopolskim. Choć związki zawodowe są w defensywie, dialog wciąż jest potrzebny – uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem często próbę dialogu związkowcy zmieniają w…

Najlepsze międzynarodowe miejsca pracy na świecie
Nadchodzi era wspaniałych miejsc pracy Taki wniosek sformułowali autorzy raportu The Dawn of the Great Workplace Era, jaki towarzyszył ogłoszeniu tegorocznej listy 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie. Optymizmem napawają dane z ponad 40 krajów świata, zgromadzone przez Great Place to Work w ciągu ostatnich 5 lat. Wszędzie tam, gdzie organizowane są konkursy na…

Nowe miejsca pracy na stanowiska kierownicze
Najwięcej nowych miejsc pracy powstaje w centrach usług wspólnych i logistyce. Pod koniec roku więcej rekrutacji na stanowiska kierownicze Centra usług wspólnych i logistyka to branże, które oferują najwięcej nowych miejsc pracy. Zatrudnienie zwiększają również zakłady produkcyjne, m.in. w branży automotive. Jesienią i zimą pracodawcy organizują więcej naborów na stanowiska kierownicze. – W Polsce…

Oskładkowanie umów śmieciowych
Międzynarodowa Organizacja Pracodawców: oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników w Polsce Zdaniem Brenta Wiltona, sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), projekt oskładkowania cywilnych umów o pracę w Polsce może spowodować wzrost ponoszonych przez pracodawców kosztów. Pozbawi także Polskę atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów. – Jeśli koszty pracy wzrosną za bardzo, firmy nie będą…

Indywidualne podejście do pracownika
Bardziej indywidualne podejście do pracownika w Europie Great Place to Work, opracowując tegoroczną listę 100 Najlepszych Europejskich Miejsc Pracy, dokonał analizy danych, pochodzących z badań laureatów ostatnich 5 edycji konkursu. Płynące z niej wnioski można ująć w dwóch stwierdzeniach. Pierwsze brzmi: trend tworzenia miejsc pracy opartych na wzajemnym zaufaniu umacnia się w całej Europie, a…

Odpowiednio skonstruowane CV zwiększa szanse na zatrudnienie
Błędy ortograficzne w CV, złe zdjęcie lub kłamstwa w hobby mogą przekreślić szanse kandydata na pracę Odpowiednio skonstruowane CV zwiększa szanse na zatrudnienie. Informacje w dokumencie nie muszą być ułożone chronologiczne, na początku lepiej zaznaczyć najważniejsze umiejętności i osiągnięcia. Warto też się wyróżnić i urozmaicić życiorys, ale bez przesady, bo powinien być jednak czytelny…

Dolina Krzemowa w Tatrach
100 lat temu w zakopiańskich Kalatówkach spotkali się prekursorzy narciarstwa, tworząc pierwszą szkołę alpejską w Polsce. W dniach 13-15 stycznia 2012 w tym samym miejscu odbyło się Ericpol Innovation Pathway pierwsze warsztaty dla innowacyjnych firm ICT. Kilkadziesiąt polskich firm wraz z zaproszonymi specjalistami z wiodących, globalnych firm takich jak: Ericsson, UPC, Deutsche Telekom, IDEO dyskutowało…

Przyjazny urząd pracy – to możliwe dzięki
Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Zielona Linia za główny cel stawia sobie poprawę dostępu do usług publicznych służb zatrudnienia. Chcemy, aby nasza pomoc była szybka i kompleksowa. Jednak udzielanie informacji merytorycznych nie jest jedynym zadaniem konsultantów Zielonej Linii. Za pośrednictwem portalu internetowego www.zielonalinia.gov.pl osobom poszukującym pracy i pracodawcom udzielana jest pomoc we wzajemnym odnalezieniu się. Zielona Linia informuje…

Doskonalenie prawa – współpraca Polski i Szwecji
Działania deregulacyjne prowadzone przez rządy Polski i Szwecji oraz nowe rozwiązania w obszarze lepszego prawa, konsultacji społecznych i zasad przygotowywania ocen wpływu przepisów prawa na przedsiębiorców to najważniejsze tematy spotkań wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja z przedstawicielami szwedzkiego Ministerstwa Gospodarki. Podsekretarz stanu w MG odwiedził Sztokholm 8 marca 2013 r. Wiceminister Haładyj spotkał się z sekretarz…