Konkurs „Edukacja globalna 2017 – regranting dla organizacji pozarządowych” rozpoczęty MSZ zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konkursie „Edukacja globalna 2017 – Regranting dla organizacji pozarządowych”. Konkurs jest organizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji (FED) i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2017 r. Celem konkursu jest wyłonienie i…
Kategoria: Edukacja

Debata o smogu – Szwecja wobec smogu
Debata o smogu: Jak przewietrzyć miasta? Polskie miasta się duszą. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. W niektórych z nich normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają poziom alarmowy. Mimo tych katastrofalnych danych, nie wszyscy zdają się problem dostrzegać. O to, jak przewietrzyć Warszawę…

Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku
Trener fitness, Finansista i Modelka – Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku Szwedzka Rodzina Królewska uznawana jest za jedną z najbardziej zapracowanych monarchii dzisiejszego świata. Z pewnością nie tak bardzo znana jak słynna na całym świecie Brytyjska Rodzina Królewska, jednak z całą pewnością z równie ciekawą historią, którą warto poznać. W sześciu ostatnich lat do…

Nicklas Bergman na Digital University
Nicklas Bergman gościem Digital University What’s the future of marketing? To temat przewodni drugiego zjazdu zorganizowanego w ramach programu Digital University przy współpracy merytorycznej Szkoły Głównej Handlowej . Zjazd swoim patronatem objęła Ambasada Szwecji. Zjazd w całości będzie poświęcony nowym trendom w marketingu i innowacjom w komunikacji, a jego gościem będzie m.in. Nicklas Bergman –…

Gdzie mieszkają członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej
Kungahuset Gdzie mieszkają członkowie rodziny królewskiej Para królewska od lat ’80 mieszka w pałacu Drottningholm na wyspie Lovön (na przedmieściach Sztokholmu). W 1991 roku pałac jako jedno z pierwszych miejsc w Szwecji, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna rezydencja w stylu renesansowym została wybudowana pod koniec XVII wieku, otacza go równie piękny park…

Świadectwa uzyskane za granicą
Świadectwa uzyskane za granicą, które nie wymagają załatwiania dodatkowych formalności w polskich urzędach Załatwiania dodatkowych formalności w polskich urzędach nie wymagają uzyskane za granicą świadectwa, które są w Polsce uznane z mocy prawa. Dokumenty te mogą być składane bezpośrednio w uczelni, instytucji lub u pracodawcy, bez uzyskiwania opinii innych instytucji lub organów na terenie Polski….

Legalizacja polskich świadectw
Legalizacja polskich świadectw przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą MEN dokonuje legalizacji następujących świadectw, dyplomów i zaświadczeń, przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą: A/ świadectwa dojrzałości i zaświadczenia, wydawane przez okręgowe komisje egzaminacyjne Departament Jakości Edukacji legalizuje świadectwa dojrzałości („nowa matura”), aneksy do świadectw dojrzałości, zaświadczenia wydawane przez okręgowe komisje egzaminacyjne, przeznaczone do obrotu prawnego…

Studia w Szwecji
Studiuj w Szwecji W Szwecji jest kilkadziesiąt uniwersytetów i szkół wyższych. Wiele z nich oferuje także kursy po angielsku. Nauka jest zazwyczaj bezpłatna. Myśląc o podjęciu studiów w Szwecji, warto odwiedzić poniższe strony: Anglojęzyczny portal Szwedzkiego Urzędu Szkół Wyższych (szw. Universitetskanslersämbetet) [http://english.uka.se/news/wouldyouliketostudyorworkinsweden.5.6c77801f149128e301c5401e.html] z ogólnymi informacjami o studiach w Szwecji. Tu znajduje się m.in. spis i…

2/3 Polaków uważa, że nauka religii powinna być finansowana przez Kościół
„Lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół” Co roku z budżetu państwa jest wydawanych 1,4 mld zł na finansowanie lekcji religii w polskich szkołach. Same wynagrodzenia katechetów kosztują nas 1,2 mld zł rocznie. Dlatego aż 2/3 Polaków uważa, że nauka religii powinna być finansowana przez Kościół, a nie z podatków. Katecheza, którą oferuje szkoła,…

Polacy i bullying
Socjolog: dręczenie szkolne jest dla agresora środkiem, a nie celem Celem dręczenia szkolnego, bullyingu, nie jest zadanie ofierze cierpienia, ale uzyskanie kontroli nad grupą. Świadkowie, którym to nie odpowiada, mogą łatwiej pokonać agresora, jeśli wyjdą z pułapki milczenia – mówi PAP socjolog dr Agata Komendant-Brodowska. „Dręczenie szkolne to zjawisko dosyć powszechne. Aż 9 proc….

Polskie uczelnie czekają na zagranicznych studentów
Polskie uczelnie czekają na studentów zza wschodniej granicy Studenci z Białorusi, Rosji czy Ukrainy, którzy chcieliby studiować w Polsce, mogą skorzystać z portali Study in Poland/Polish Universities. Znajdą w nich informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych polskich uczelni, nauce języka polskiego, koniecznych opłatach. Serwisy uruchomiono w białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej wersji językowej. Z raportu „Studenci…

Polscy uczniowie szkół zawodowych rozważają wyjazd za granicę
Uczniowie szkół zawodowych i techników pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe. Co trzeci rozważa wyjazd za granicę Większość uczniów szkół zawodowych i techników z optymizmem patrzy na swoje perspektywy zawodowe. Nieco bardziej sceptyczni są absolwenci tych szkół, którzy zaczynają dostrzegać trudności z wejściem na rynek pracy. Ponad dwie trzecie młodych ludzi rozważa prowadzenie własnej działalności…

Leksykon emigracji polskiej w Szwecji
„Leksykon emigracji polskiej w Szwecji” – 600 haseł, 700 zdjęć. Nowa publikacja Wydawnictwa Polanica trafiła do sprzedaży. Powyższa publikacja to czwarte tego typu opracowanie wydawnictwa Polanica. W 2003 roku ukazała się „Kto jest kim wśród Polonii szwedzkiej”. Najnowsza różni się jednak o tyle, iż oprócz not typowo biograficznych zawiera też takie, które napisane są na…

Rozwój intelektualny dzieci
Dzieci, które chodzą do żłobka, szybciej rozwijają się intelektualnie i społecznie Dzieci, które są w żłobku, lepiej radzą sobie w przedszkolu i szkole, są bardziej rozwinięte emocjonalnie i szybciej nawiązują relacje z rówieśnikami – dowodzą najnowsze badania naukowe z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Naukowcy są zgodni, że warunkiem do dobrego rozwoju jest wysoki standard…

Co wybierają młodzi Polacy po studiach
Dziecko czy praca – co wybierają młodzi po studiach? Ośmiogodzinny dzień pracy to relikt z epoki PRL – mówią 20 i 30-latkowie, pracujący w korporacji. Aż 44 proc. z nich zostaje regularnie po godzinach w pracy, spędzając tam kilkanaście godzin dziennie. Często pracują od rana do nocy, kosztem życia rodzinnego i planowania dzieci, gdyż…

Polka nagrodzona za umiędzynarodawianie uczelni
Polka nagrodzona Umiędzynarodowienie szkół wyższych oznacza wymianę studentów i nauczycieli akademickich, ale także badania naukowe prowadzone ponad granicami państw i uczelni, udział w sieciach, obecność na internetowych platformach projektowych i dążenie do tego, żeby absolwenci byli w lepszej sytuacji na światowym rynku pracy. Edyta Lachowicz-Santos z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach otrzymała nagrodę EAIE Rising…

Karpackie Centrum Przedsiębiorczości – fundusze norweskie
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Polityka regionalna i transgraniczna Karpackie Centrum Przedsiębiorczości Celem projektu był rozwój przedsiębiorczości przygranicznej w rejonie Karpat. Do projektu zaangażowano pięć krajów „karpackich”, tj. Polskę, Słowację, Ukrainę, Węgry i Rumunię. Oprócz Instytutu Karpackiego, w przedsięwzięciu wzięło też udział osiem organizacji otoczenia biznesu, pochodzących ze…

Święto polskiej nauki w Cambridge
Odsłonięcie Drzewa Sierpińskiego w Centrum Nauk Matematycznych było okazją do uczczenia bliskich stosunków między Polską a Uniwersytetem w Cambridge. Rzeźba została zainstalowana przez Uniwersytet w Cambridge oraz Ambasadę RP w Londynie z okazji setnej rocznicy najbardziej znanego osiągnięcia Wacława Sierpińskiego: opisania właściwości trójkątnego fraktala, nazwanego później Trójkątem Sierpińskiego. Zbudowane z Trójkątów Sierpińskiego, Drzewo Sierpińskiego…

Finansowanie studiów za granicą – komisja finansów
Komisja finansów za nowelą ws. finansowania studiów za granicą Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa – przewiduje rządowy projekt, który pozytywnie zaopiniowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o…

XI Edycja Targów Edukacyjnych w Lublinie
Targi Lublin S.A. zapraszają na XI Edycję Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach 24-25 marca 2015 r. Targi Edukacyjne to największe wydarzenie o tym charakterze we wschodniej Polsce. Rokrocznie przyciąga ponad 100 wystawców i ok. 10 tysięcy zwiedzających. Targi Lublin na dwa dni stają się miejscem prezentacji szerokiej oferty edukacyjnej publicznych i prywatnych…

Europejskie Źródło Spalacyjne w Szwecji
Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii – Europejskie Źródło Spalacyjne – powstanie w szwedzkim Lund. W czwartek wbudowano kamień węgielny pod budowę ośrodka. Rozpoczęcie eksperymentów zaplanowano na początek roku 2023. Europejskie Źródło Spalacyjne (European Spallation Source – ESS) będzie nowoczesnym i najsilniejszym na świecie źródłem neutronów do badań materii. ESS dostarczy narzędzi…

Polsko-szwedzkie seminarium
Polsko-szwedzkie seminarium na temat zapobiegania przestępczości ,,Rola Policji w zapobieganiu przestępczości i zjawiskom społecznie uciążliwym – współpraca międzyinstytucjonalna – dobre praktyki” – tak zatytułowane było polsko-szwedzkie seminarium eksperckie, które odbyło się w Warszawie dnia 1 października. Konferencja zorganizowana została przez Komendę Główną Policji – Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego i Ambasadę Szwecji, a udział w…

Kształcenie kadr dla gospodarki
Centrum Nowych Technologii będzie kształcić kadry dla gospodarki Przyszłe kadry dla potrzeb gospodarki będzie kształcić otwarte w Gliwicach Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Inwestycja o wartości prawie 79 mln zł jest zlokalizowana na terenie kampusu akademickiego. Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii to nowoczesny kompleks o powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m kw. Powstały w nim…