Leksykon emigracji polskiej w Szwecji

Leksykon-emigracji-polskiej-w-Szwecji„Leksykon emigracji polskiej w Szwecji” – 600 haseł, 700 zdjęć. Nowa publikacja Wydawnictwa Polanica trafiła do sprzedaży.

Powyższa publikacja to czwarte tego typu opracowanie wydawnictwa Polanica. W 2003 roku ukazała się „Kto jest kim wśród Polonii szwedzkiej”. Najnowsza różni się jednak o tyle, iż oprócz not typowo biograficznych zawiera też takie, które napisane są na tematy czysto popularne – organizacje czy czasopisma.

Głównym celem Leksykonu było zamieszczenie w nim biografii postaci, które w jakiś sposób okazały się ważne dla historii polskiej emigracji. Chciano pokazać również osoby, których dorobek artystyczny, odbił swe piętno w Szwecji. Dobór ludzi, przedstawionych w publikacji może wydać się przypadkowy, ponieważ są też takie osoby, które nie pozostawiły pozytywnego wrażenia. Jednak na stałe wpisały się w historię emigracji polskiej, co zdecydowało o wpisaniu ich do publikacji. Wręcz przeciwnie – zostali oni dobrani celowo, gdyż ich krótka sława jest dobrym odzwierciedleniem emigracji Polaków do Szwecji.

Ogólnie rzecz biorąc publikacja ta ma bardziej charakter dziennikarski, aniżeli naukowy. Stąd też zróżnicowanie pod względem informacji – niektóre biogramy są bardziej rozbudowane, inne zaś mniej. Problemem były także źródła informacji, gdyż czasem były to strony internetowe, dlatego też mogą być one błędne bądź niedokładne. Teksty, z których korzystano przy tworzeniu leksykonu, mogły zawierać błędy, a niestety pozostała niewielka ilość, której nie sposób było zweryfikować.

Fot: sxc.hu