Wiceminister Jan Dziedziczak na XX Forum Polonijnym w Toruniu – Język ojczysty, jego nauczanie, rozwijanie – z uwagi na wartości, jakie ze sobą niesie – ma duże znaczenie dla zachowania i umacniania tożsamości narodowej – powiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas debaty na temat roli języka ojczystego w ramach XX Forum Polonijnego w Toruniu. –…
Kategoria: Polityka

Oświadczenie premiera Szwecji
Oświadczenie premiera Szwecji Stefana Löfvena – To dla Szwecji dzień żałoby. Atak dotknął nasze społeczeństwo w momencie największej bezbronności, kiedy zajmowaliśmy się naszymi codziennymi sprawami. Myślami jesteśmy z wszystkimi poszkodowanymi i ich bliskimi – powiedział premier Szwecji Stefan Löfven. Oświadczenie premiera Stefana Löfvena z wczorajszej wieczornej konferencji prasowej można przeczytać tutaj: http://www.government.se/statements/2017/04/statement-by-prime-minister-stefan-lofvenin-connection-with-the-incident-in-stockholm/ Źródło: Ambasada…

Spotkanie z przedstawicielami szwedzkiej organizacji Skautów
Spotkanie Ambasadora RP z przedstawicielami szwedzkiej organizacji Skautów Spotkanie dotyczyło zagadnień bieżącej oraz przyszłej współpracy między organizacjami harcerskimi z Polski oraz Szwecji. 24 marca b.r. Wiesław Tarka, Ambasador RP oraz Grzegorz Jagielski, Konsul RP spotkali się z Martinem Perssonem, Komisarzem ds. międzynarodowych i Katariną Hedberg, Sekretarzem Generalnym reprezentującymi szwedzką organizację skautową. Rozmowa była okazją do…

Traktaty Rzymskie – rocznica
60. rocznica Traktatów Rzymskich 25 marca mija sześćdziesiąt lat od podpisania przez przedstawicieli Belgii, Francji, RFN, Holandii, Luksemburga i Włoch w Muzeum Kapitolińskim Traktatów Rzymskich, które dały podwaliny pod dzisiejszą Unię Europejską. Polska była wówczas oddzielona od wolnego świata żelazną kurtyną i nie mogła włączyć się w bezprecedensowy projekt integracyjny, u którego źródeł leżały wola…

Wiesław Tarka w Szwecji
Wizyta Ambasadora W. Tarki w Växjö W dniach 22-23.03 .2017 r. na zaproszenie gubernatora Regionu Kronenberg w Växjö przebywał Ambasador RP. Celem wizyty było pogłębienie współpracy pomiędzy Polską i Szwecją w sferze gospodarczej, kulturalnej i turystycznej. Dodatkową okazją była inauguracja bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Växjö–Gdańsk. Podczas pobytu polska delegacja spotkała się z wojewodą p….

Konflikt na Ukrainie – dyskusja w Sønderborgu
Konflikt na wschodniej Ukrainie i aneksja Krymu oczyma sąsiadów O konflikcie na wschodniej Ukrainie, aneksji Krymu oraz przyszłości relacji UE-Rosja dyskutowano na Uniwersytecie Południowej Danii (SDU) w Sønderborgu. W dniu 1 marca br. na Uniwersytecie Południowej Danii (SDU) w Sønderborgu odbyła się dyskusja poświęcona sytuacji na Ukrainie, przede wszystkim w kontekście prawno-międzynarodowych i politycznych skutków…
Cyfrowe spotkanie kobiet ministrów spraw zagranicznych
Zaproszenie: pierwsze publiczne cyfrowe spotkanie kobiet ministrów spraw zagranicznych 8 marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, Ministra Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström zaprosiła ministry spraw zagranicznych z różnych części świata do udziału w wideokonferencji, podczas której dyskutowane będą sprawy kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. W konferencji udział wezmą ministry z Kolumbii, Panamay Kenii i Lichtensteinu. Podczas spotkania…

Współpraca między Polską a Szwecją
Spotkanie punktów kontaktowych ds. współpracy polsko-szwedzkiej Ambasador Wiesław Tarka przyjął koordynatorów odpowiadających w szwedzkich resortach za rozwój współpracy w strategicznych dziedzinach między Polską oraz Szwecją. Spotkanie, do którego doszło w poniedziałek 27 lutego w Ambasadzie RP w Sztokholmie jest jednym z elementów dialogu wpisującego się w ramy polsko-szwedzkiego partnerstwa strategicznego. Podobne spotkania służą przeglądowi bieżącej…

MSZ i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
MSZ i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych podpisały deklarację współpracy – Wsparcie Polaków przebywających za granicą to jeden z priorytetów polskiej polityki zagranicznej – podkreślił sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. – Mam nadzieję, że dzięki współpracy MSZ z Fundacją ITAKA wielu zaginionych rodaków zostanie odnalezionych – dodał. Deklaracja, którą uroczyście podpisali wiceminister…

Polska wizja i polityka współpracy rozwojowej
Minister Joanna Wronecka na konferencji „Polska wizja i polityka współpracy rozwojowej” Polska uważa, że pomoc rozwojowa jest kluczowa do budowy stabilności i dostatku na świecie – mówiła wiceminister Joanna Wronecka podczas seminarium „Polska wizja i polityka współpracy rozwojowej”. Gościem honorowym konferencji była przewodnicząca Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee – DAC) OECD Charlotte Petri Gornitzka….

Obecność szwedzkich firm w Krakowie
Team Sweden w Krakowie W dniach 18-19 stycznia Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh i Radcą Ambasady Szwecji Danielem Larssonem odwiedzili Kraków. W zaplanowanych spotkaniach wziął także udział Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie Janusz Kahl. W ramach wizyty delegacja odwiedziła krakowski Ericsson R&D Center, w którym blisko 1000 inżynierów pracuje nad…

Dobro wspólne ponad prywatne sprawy
Premier Beata Szydło: Dobro wspólne ponad prywatne sprawy „Twórzmy wspólnotę razem, w myśl tego, żeby Polska była rządzona sprawiedliwie i uczciwie. Aby ci, którzy za Polskę odpowiadają, zawsze pamiętali, że służą ojczyźnie” – mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystości nadania Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. „To wielkie święto dla Krajowej…

KE: Przestrzeganie zasad praworządności
Komunikat MSZ w związku z decyzją KE ws. wydania uzupełniającego Zalecenia do władz polskich dotyczącego przestrzegania zasady praworządności Rząd RP zapozna się z treścią uzupełniającego Zalecenia Komisji Europejskiej przekazanego 21 grudnia br. i przekaże we wskazanym terminie odpowiedź. Podtrzymujemy deklarację pełnej gotowości do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską w każdej sprawie. Prace legislacyjne…

Wiesław Tarka w Västerås
Ambasador Wiesław Tarka z wizytą w Västerås Ambasador Wiesław Tarka rozpoczął w czwartek wieczorem wizytę w Västerås uroczystą kolacją na zamku na zaproszenie gubernator Minoo Akhtarzand. Głównym celem wizyty jest pogłębienie współpracy pomiędzy Polską i Szwecją w sferze gospodarczej, kulturalnej i turystycznej, w szczególności w dziedzinie innowacyjności. W ramach wizyty Ambasador spotyka m.in. osoby odpowiedzialne…

Wizyta Pary Prezydenckiej w Szwecji
Drugi dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Królestwie Szwecji Program Prezydenta objął spotkanie się z Parą Królewską, spikerem Riksdagu oraz inaugurację seminarium innowacyjnego. W środę Para Prezydencka została przyjęta przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył również w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium poświęconego innowacyjności, pt. „Innowacyjność: klucz do wzrostu w przyszłości. Polskie…

Wiesław Tarka z wizytą w Örebro
Wizyta w Örebro Ambasador Wiesław Tarka, na zaproszenie Pani Gubernator Marii Larsson, wziął udział w wizycie w Regionie Örebro. W dniu 14 listopada Ambasador Wiesław Tarka, wraz z przedstawicielami Ambasady RP w Sztokholmie, na zaproszenie Gubernatora Marii Larsson odbył wizytę studyjną do Regionu Örebro, której celem było pogłębienie współpracy pomiędzy Polską i Szwecją w sferze…

Witold Waszczykowski o polskiej polityce zagranicznej
Minister Witold Waszczykowski o polskiej polityce zagranicznej podczas wystąpienia w Kancelarii Premiera – Kryzysy, jakie rodzą się w Polsce czy w Europie, nie są kryzysami generowanymi przez nasz kraj lub region. To my jesteśmy w tej chwili postrzegani jako ci, którzy proponują konstruktywne rozwiązania. Aktywnie i konstruktywnie uczestniczymy na scenie międzynarodowej – powiedział minister Witold…

Oświadczenie MSZ dotyczące Zalecenia Komisji Europejskiej
Oświadczenie MSZ dotyczące odpowiedzi władz polskich na Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 27 lipca 2016 roku Polska w duchu lojalnej współpracy przekazała 27 października do Komisji Europejskiej odpowiedź na niewiążące Zalecenie z dnia 27 lipca 2016 roku w sprawie praworządności w Polsce. Utrwalanie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału…

Joanna Wronecka na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych
Wiceminister Joanna Wronecka na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Europejska Strategia Globalna, zaangażowanie UE we wsparcie procesu transformacji społeczno-gospodarczej Tunezji, sytuacja humanitarna w Syrii i perspektywy rozwiązania konfliktu oraz zewnętrzne aspekty migracji były tematami dyskusji podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, na którym Polskę reprezentowała podsekretarz stanu Joanna Wronecka. W Luksemburgu ministrowie rozmawiali…

James Appathurai w Sztokholmie
Pełnomocnik Sekretarza Generalnego NATO James Appathurai bierze udział w spotkaniu ekspertów Tematami zamkniętego spotkania ekspertów były ocena osiągnięć Szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Wydarzenie odbyło się 15 września i zostało wspólnie zorganizowane przez Ambasadę RP w Sztokholmie (działającą w roli Punktu Kontaktowego NATO – CPE) oraz thinktanki Swedish Atlantic…

Minister Hulqvist o polityce bezpieczeństwa Szwecji
Minister Hulqvist dzieli się z dyplomatami swoją oceną sytuacji bezpieczeństwa w regionie Podczas briefingu dla ambasadorów państw NATO w Ambasadzie RP minister obrony omówił najważniejsze wyzwania dla polityki bezpieczeństwa Szwecji oraz regionu po szczycie NATO w Warszawie. – Obecna sytuacja wymaga wzmocnienia szwedzkich zdolności obronnych – przyznał Peter Hultqvist w trakcie briefingu. Służyć temu miałby…

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z ambasadorami państw UE
Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorami państw UE i przedstawicielem KE Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w poniedziałek w lunchu roboczym z ambasadorami państw Unii Europejskiej i przedstawicielem Komisji Europejskiej. Minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas spotkania przedstawił stanowisko Polski w sprawie oceny sytuacji w Unii Europejskiej po brytyjskim referendum. Mówiąc o przyszłości UE szef…

Światowy Dzień Humanitarny
Światowy Dzień Humanitarny pod hasłem „Jedna Ludzkość” – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia. Jest również okazją do uczczenia pamięci pracowników organizacji humanitarnych i ochotników mierzących się codzienne z trudami pracy na pierwszej linii frontu kryzysów. Składam tym samym hołd wszystkim, którzy pokonują niebezpieczeństwa, aby móc pomagać…

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – spotkanie
Spotkanie z uczestnikami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Jesteście ambasadorami polskości – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania z uczestnikami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W spotkaniu w siedzibie MSZ udział wzięli m.in. organizatorzy i uczestnicy akcji. Celem spotkania było podsumowanie tegorocznej – siódmej już – edycji, która odbyła się w dniach…

Przedstawiciele szwedzkiego rządu na Szczycie NATO
Przedstawiciele szwedzkiego rządu wzięli udział w Szczycie NATO w Warszawie Premier Szwecji Stefan Löfven, minister obrony Peter Hultqvist i minister spraw zagranicznych Margot Wallström wzięli w dniach 8-9 lipca udział w szczycie NATO w Warszawie. Podczas szczytu przedstawiciele szwedzkiego rządu m.in. uczestniczyli w rozmowach na temat wspólnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska i Sojusz…

Szwecja i Rada Bezpieczeństwa ONZ
Szwecja członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ We wtorek Szwecja została wybrana na członka niestałego Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018. Jest to wielki sukces szwedzkiej polityki zagranicznej i dyplomacji. W trakcie dwuletniej kadencji na Szwecji spoczywać będzie wynikająca z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialność za pokój międzynarodowy i bezpieczeństwo. Szwecja rozpocznie swoją kadencję od przewodnictwa w…

Wicemarszałek Riksdagu w Sztokholmie
Wicemarszałek Riksdagu w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym Wicemarszałek Riksdagu Esabelle Dingizian, w obecności ambasadora Wiesława Tarki, złożyła wizytę w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Sztokholmie, gdzie spotkała się z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Celem wizyty było zaznajomienie się ze specyfiką nauczania języka polskiego oraz kultury i historii polskiej. Esabelle Dingizian pytała o korzyści i wyzwania związane z…

Rocznica katastrofy smoleńskiej – obchody
Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej Przedstawiciele najwyższych władz Polski, Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, polscy politycy oraz tysiące osób w całej Polsce, 10 kwietnia uczestniczyło w obchodach upamiętniających 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Chcę to bardzo mocno podkreślić – oni wszyscy służyli Polsce w najlepszym możliwym znaczeniu, i w tej właśnie służbie oddali…

Przyjęcie przez Polskę uchodźców nie przełoży się w dużym stopniu na rynek pracy
Nawet duża liczba imigrantów nie wpłynie znacząco na polski rynek pracy Przyjęcie przez Polskę uchodźców nie przełoży się w dużym stopniu na rynek pracy. Przede wszystkim sama procedura nadania statusu uchodźcy jest czasochłonna. Teoretycznie nie powinna zająć więcej niż pół roku, jednak w praktyce często przeciąga się do ponad dwóch lat. Uchodźcy mają takie…

FRONTEX i problem nielegalnej migracji w Europie
Minister Witold Waszczykowski z wizytą w agencji FRONTEX Zaangażowanie FRONTEX-u w rozwiązywanie problemu nielegalnej migracji w Europie oraz ocena realizacji obecnego mandatu agencji były głównymi tematami rozmowy podczas wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w siedzibie Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. W trakcie wtorkowej wizyty minister Witold Waszczykowski rozmawiał…

Marek Ziółkowski podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Marek Ziółkowski podsekretarzem stanu w MSZ Podsekretarzem stanu odpowiedzialnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy polityki wschodniej i bezpieczeństwa został Marek Ziółkowski. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała nominację z dniem 22 grudnia 2015 r. Marek Ziółkowski ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 r. jako konsul na Białorusi. Po…

Posiedzenie Komitetu Wyższych Urzędników Rady Państw Morza Bałtyckiego w Sztokholmie
Konsultacje RPMB i III posiedzenie Komitetu Wyższych Urzędników RPMB W Sztokholmie odbyło się trzecie posiedzenie Komitetu Wyższych Urzędników Rady Państw Morza Bałtyckiego w ramach polskiej prezydencji. Poprzedziły je Doroczne Konsultacje RPMB z państwami obserwatorami. Uczestnicy konsultacji omówili możliwosci wzmocnienia zaangażowania obserwatorów w poszczególne obszary współpracy z RPMB. Oceniono także dotychczasową współpracę, m.in. w zakresie…

Kontynuacja znakomitych stosunków pomiędzy Polską a Szwecją
Rozmowa szefa polskiego MSZ z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Austrii Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski rozmawiał dzisiaj telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Austrii: Margot Wallström oraz Sebastianem Kurzem. Ministrowie Witold Waszczykowski i Margot Wallström wyrazili nadzieję na kontynuację znakomitych stosunków pomiędzy Polską a Szwecją. Podkreślili też chęć zacieśniania współpracy przede wszystkim…

Margot Wallström w Ambasadzie RP w Sztokholmie
Minister Spraw Zagranicznych Margot Wallström w Ambasadzie RP w Sztokholmie Ambasada RP w Sztokholmie jest punktem kontaktowym NATO od stycznia 2015 r. Minister Wallström zgodziła się przyjąć zaproszenie Ambasadora Wiesława Tarki, aby opowiedzieć ambasadorom państw natowskich o bieżących zagadnieniach szwedzkiej polityki zagranicznej. Spotkanie odbyło się 12 listopada 2015 r. Szefowa szwedzkiej dyplomacji skoncentrowała się…

Ukraina w ruchu. Migracja i ukraiński kryzys – seminarium
Zapraszamy na seminarium: Ukraina w ruchu. Migracja i ukraiński kryzys Od wielu lat Ukraina jest jednym z głównych krajów pochodzenia imigrantów przybywających do Polski. Migracja, jak dotąd spokojna, zintensyfikowała się po wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, który trwa do dnia dzisiejszego. Konflikt zbrojny miał swoje podłoże w wydarzeniach z 2014 r., kiedy to…

Wyniki głosowania za granicą do Sejmu RP
Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Państwowa Komisja Wyborcza we wtorek podała oficjalne wyniki głosowania. Zwycięska partia otrzyma 235 mandatów w Sejmie, drugiej, Platformie Obywatelskiej przypadnie 138 mandatów, ruchowi Kukiz ’15 – 42 mandaty, Nowoczesnej – 28 mandatów, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu – 16 mandatów, a Mniejszości Niemieckiej…

Pax Baltica w Karlskronie – konferencja
„Pax Baltica debatuje o rosyjskiej wojnie propagandowej” Ambasador Wiesław Tarka zainaugurował 16 października br. konferencję „Pax Baltica” w Karlskronie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest wojna o prawdę w Europie. Ambasada RP w Sztokholmie, która pełni funkcję Punktu Kontaktowego NATO (CPE) jest głównym partnerem tegorocznej konferencji dot. bezpieczeństwa „Pax Baltica”. Jest to 25. edycja spotkania…

Dyżur konsularny w Göteborgu już 6 listopada
Dyżur konsularny w Göteborgu Wydział Konsularny informuje, że dyżur konsularny odbędzie się w piątek, 6 listopada w godzinach 9:00-16:00 w siedzibie Związku Polskich Katolików, Säveåns Strandgata 4, Göteborg. Zapisy na dyżur przyjmowane są telefonicznie pod numerem 08 – 5057 5061 lub e-mail’owo: sztokholm.amb.wk@msz.gov.pl. Informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona! Źródło: sztokholm.msz.gov.pl Fot: freeimages.com

List skierowany do redaktora naczelnego największego szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter
List Ambasadora do redaktora naczelnego Dagens Nyheter List skierowany do redaktora naczelnego największego szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter po publikacji artykułu Jana T. Grossa dnia 16 września br. Kliknij tutaj Dagens Nyheter odmówiła publikacji. Źródło: sztokholm.msz.gov.pl Fot: freeimages.com

Ambasador Inga Eriksson Fogh złożyła listy uwierzytelniające
Ambasador Inga Eriksson Fogh złożyła listy uwierzytelniające Dnia 7 września Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim listy uwierzytelniające od ambasadorów pięciu państw, w tym od Ambasador Ingi Eriksson Fogh. Relację z uroczystości można znaleźć na stronie Prezydent.pl Curriculum vitae Ambasador Ingi Eriksson Fogh DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE Ambasador Szwecji w Warszawie,…

Szwedzcy Demokraci – największa partia Szwecji
Nacjonaliści największą partią Szwecji Największą partią polityczną w Szwecji są teraz… Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD)! W najnowszym sondażu partia otrzymała 25,2% poparcia – najwyższy wynik w historii – wyprzedzając zarówno rządzących Socjaldemokratów, 23,4 %, jak i największą partię opozycyjną, Moderatów, 21,0%. To polityczne trzęsienie ziemi! Sondaż przeprowadziła firma Yougov na zlecenie gazety Metro. Obejmował…

Forum Europejskie w Hässleholm
W Hässleholm odbyła się już XIII edycja Forum Europejskiego Konferencja ta przyciąga rokrocznie osoby zainteresowane polityką, ekonomią i stosunkami międzynarodowymi. W tym roku tematem głównym była Polska – jako „ najbardziej dynamiczny i ekscytujący kraj Unii Europejskiej”. Gościem honorowym był profesor Leszek Balcerowicz, który m.in. uczestniczył w debacie na temat konfliktu na Ukrainie. Seminarium…

W maju 79 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce
Stosunek Polaków do wprowadzenia euro – maj 2015 Warszawa, 29 maja 2015 r. – W maju 79 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce. W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek przeciwników wzrósł o 2 punkty procentowe. Obecnie 48 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjęciu przez Polskę euro, a raczej przeciwnych jest 31 proc….

Rada ds. Zagranicznych UE w Brukseli
Wiceminister Konrad Pawlik na Radzie ds. Zagranicznych UE w Brukseli Finansowanie rozwoju w ramach przyszłej agendy rozwojowej po 2015 r. oraz równość płci we współpracy rozwojowej były głównymi tematami posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE z udziałem ministrów ds. rozwoju 26 maja w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu Konrad Pawlik. Bardziej elastyczna polityka dotycząca legalnej…

Otwarte Rządy w Polsce – Open Government Partnership
Czy Polska powinna przystąpić do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów? W 2012 r. władze zapowiedziały przystąpienie Polski do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów (Open Government Partnership, OGP). Niestety, obecnie odnosi się wrażenie, że pomysł ten został porzucony. Przejrzystość finansów publicznych, jawność zarobków osób wybranych w powszechnych wyborach czy łatwy dostęp do informacji publicznych –…

Szwedzka minister Aida Hadzialic w Polsce
Szwedzka minister Aida Hadzialic odwiedziła Gdańsk Szwedzka minister ds. szkolnictwa średniego i podnoszenia kompetencji Aida Hadzialic 7 maja reprezentowała szwedzki rząd podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte w Gdańsku. W Gdańsku obecny był także Ambasador Szwecji Staffan Herrström. W obchodach udział wzieły głowy państw i szefowie rządów z wielu…

Oświadczenie w sprawie trzęsienia ziemi w Nepalu
Wspólne oświadczenie Minister Spraw Zagranicznych Margot Wallström i Minister ds. Międzynarodowej Współpracy Rozwojowej Isabelli Lövin w sprawie trzęsienia ziemi w Nepalu „Czujemy głęboki smutek w związku ze śmiercią tysięcy osób oraz obrażeniami i innymi skutkami, jakie dotknęły ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu i krajach sąsiednich. My i pozostali członkowie rządu myślami jesteśmy z tymi,…

Zrównoważony rozwój polsko-szwedzki
Współpraca Polski i Szwecji w zakresie zrównoważonego rozwoju Zrównoważony rozwój i polsko-szwedzka współpraca w tym zakresie były ważnymi tematami niedawnego spotkania pomiędzy premierem Szwecji Stefanem Löfvenem a premier Polski Ewą Kopacz. Smart city czyli inteligentne miasto może być jednym z elementów tej współpracy mówił w swoim wystąpieniu podczas „Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta”…

Cykl rozmów z konsulami Szwecji w Polsce
Zapraszamy do lektury ostatniego już wywiadu w ramach naszego cyklu rozmów z konsulami Szwecji w Polsce. Tym razem zawędrowaliśmy do Wrocławia, gdzie porozmawialiśmy z tamtejszą Konsul Honorową Szwecji, Małgorzatą Ryniak. Urodzona w Gdańsku, wrocławianka z wyboru, przez 12 lat mieszkała i pracowała w Szwecji, skąd przywiozła zamiłowanie do języka szwedzkiego, solidności budownictwa i prostoty…

Rząd Bułgarii planuje kupić szwedzkie myśliwce
Grupa Obrony i bezpieczeństwa koncernu lotniczego Saab rozwija i doskonali obecnie nową generację myśliwca JAS 39E / F. Symbol JAS jest skrótem od szwedzkiego Jakt – myśliwski, Attack – szturmowy, Spaning – rozpoznawczy i oznacza, że Gripen jest wielozadaniową maszyną zdolną do wykonywania każdego zadania. Pierwszy z 60 nowych myśliwców JAS 60 Gripen 39E…

Czy można głosować w wyborach Prezydenta RP mieszkając w Szwecji
Wybory Prezydenta RP 2015 – pytania i odpowiedzi W 2015 roku czekają nas wybory prezydenckie i parlamentarne. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich organizacji i przeprowadzania, a przede wszystkim dowiedzieć się jakie wymogi musimy spełnić, aby jako obywatele polscy mieszkający za granicą, wziąć w nich udział i tym samym skorzystać z…

Międzynarodowy Trybunał Karny – polski kandydat
Poznaj polskiego kandydata na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego Sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i ekspert Rady Europy profesor Piotr Hofmański jest polskim kandydatem na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Dowiedz się kim jest profesor i co mówią o nim jego współpracownicy. Piotr Hofmanski- To jeden z najbardziej doświadczonych sędziów w Polsce, ale też…

Konsul Honorowy Szwecji odznaczony
Odznaczenie dla Konsula Honorowego Szwecji w Krakowie 24 października Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie – Janusz Kahl – odznaczony został Krzyżem Kawalerskim I Klasy Orderu Gwiazdy Polarnej. Odznaczenie w imieniu JKM Karola XVI Gustawa przekazał Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström. Janusz Kahl jest Konsulem Honorowym od marca 2006 r. Motto Orderu Gwiazdy Polarnej…

Zmiana władzy w Szwecji
Rządząca w Szwecji przez dwie kadencje centroprawicowa koalicja Alliansen przegrała wybory do parlamentu. Tzw. blok czerwono-zielony – Socjaldemokraci (S), komuniści (V) i zieloni (MP) – uzyskał nieznaczną przewagę. Jedynym prawdziwym zwycięzcą wyborów są jednak narodowcy – Sverigedemokraterna (SD). Według wstępnych wyników zwiększyli oni ilość mandatów w riksdagu z 20 do 49. Wzmacniają oni w…

Raoul Wallenberg odznaczony
Raoul Wallenberg otrzymuje Złoty Medal Kongresu 9 lipca Kongres Stanów Zjednoczonych wręczył pośmiertnie Raoulowi Wallenbergowi Złoty Medal Kongresu za jego zasługi podczas II wojny światowej. Medal został wręczony pośmiertnie podczas uroczystej ceremonii w Waszyngtonie. Raoul Wallenberg otrzymał medal za swoje heroiczne działania podczas Zagłady, gdy to uratował tysiące Żydów w Budapeszcie. Odznaczenie przyznawane jest cywilom…

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Sztokholmie
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja 2014 Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w tym celu w 88 krajach na wszystkich kontynentach. Głosując za granicą można oddać głos na kandydatów z listy okręgu wyborczego nr 4 (obejmuje m. st….

Ambasador Szwecji: przemówienie na CSR
Ambasador Szwecji na gali CSR Dnia 24 kwietnia w Warszawie odbyła się Gala „VIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm” Dziennika Gazety Prawnej. Podczas Gali przemówienie wygłosił Ambasador Szwecji Staffan Herrström. Ambasador powiedział m.in.: „Zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu są ważnym elementem agendy szwedzkiego rządu. Będąc krajem przedsiębiorców, innowatorów i inżynierów, w ogromnym stopniu zależnym od interakcji…

Szwedzko-polskie spotkanie
Szwedzko-polskie spotkanie w sprawie Partnerstwa Wschodniego Szwecja i Polska zaprosiły reprezentantów sześciu krajów wchodzących w skład Partnerstwa Wschodniego na spotkanie w Warszawie. Celem spotkania, które odbyło się 11 kwietnia była dyskusja na temat rozwoju i przyszłości Partnerstwa. Partnerstwo Wschodnie zostało zapoczątkowane przez Szwecję i Polskę w 2009 roku w Pradze. Obejmuje unijną współpracę z Armenią,…

Milion koron szwedzkich na na rzecz funduszu wieczystego Auschwitz-Birkenau
Rząd szwedzki przekazał milion koron szwedzkich (ok. 500 tys. złotych) na rzecz funduszu wieczystego Auschwitz-Birkenau, podwajając tym samym wkład Szwecji. Dziś, 27 stycznia, przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 69. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau był największym nazistowskim obozem zagłady podczas drugiej wojny światowej. Trafiło tam ok. 1,3 miliona…

Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet
Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet jest pretekstem do zachęcenia ludzi do lektury tekstu Ambasadora Staffana Herrstroma, który ukazał się na łamach magazyny „Wysokie Obcasy”. W artykule Ambasador przypomina, że to właśnie na 25 listopada przypada Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Jak sam mówi, jest to pierwszy z wielu etapów corocznej 16dniowej kampanii sprzeciwiającej się przemocy…

Forum Polsko-Niemiecko-Ukraińskie
W dniach 5 – 6 grudnia w Warszawie odbyło się IX Forum Polsko-Niemiecko-Ukraińskie „Quo vadis Ukraino – 2013”. Konferencję otworzył Dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Ewa Figel, Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskij i Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström. Uczestnicy skoncentrowali się na analizie sytuacji politycznej Ukrainy po listopadowym Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, polityką…

Mniejsza liczba ambasad Szwecji
Od 1 stycznia 2014 roku liczba ambasad w krajach Schengen, zajmujących się przyjmowaniem spraw interesantów w sprawach wiz i pozwoleń na pracę, ulegnie zmniejszeniu z 19 do tylko pięciu. Obecnie wiele formalności można załatwić drogą internetową. Strony internetowe Urzędu Migracji oferują informację na temat wymagań, jakie należy spełnić, by otrzymać wizę czy jakiekolwiek pozwolenie na…

Partnerem Polskiego Holdingu Obronnego został Saab
Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie obrony i bezpieczeństwa, podpisał umowę o współpracy z Polskim Holdingiem Obronnym, największym producentem i dostawcą polskiego przemysłu obronnego. Do podpisania dokumentu doszło podczas odbywającego się w Kielcach w dniach od 2 do 5 września br. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Podpisy pod umową o współpracy złożyli Tobias Wennberg, Starszy…

Do Darłowa zawitała delegacja z Landskrony
W związku z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Landskronie delegacja tego miasta odwiedziła w poniedziałek 2 września Darłowo, gdzie urodził się i został pochowany założyciel Landskrony – król Eryk Pomorski. Delegacja szwedzka pod przewodnictwem burmistrza Lennarta Söderberga i konsula honorowego Szwecji w Szczecinie Dominika Górskiego, w towarzystwie burmistrza miasta Darłowa Arkadiusza Klimowicza z współpracownikami, złożyła…

Prezydent USA z wizytą w Szwecji
Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i prezydent Barack Obama będą rozmawiać m.in. o szwedzko-amerykańskich stosunkach dwustronnych, politycznych i ekonomicznych zmianach na świecie oraz stosunkach handlowych z uwzględnieniem trwających właśnie negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA (ang. TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership). W rozmowach poruszone zostaną również kwestie dotyczące polityki klimatycznej…

Doskonalenie prawa – współpraca Polski i Szwecji
Działania deregulacyjne prowadzone przez rządy Polski i Szwecji oraz nowe rozwiązania w obszarze lepszego prawa, konsultacji społecznych i zasad przygotowywania ocen wpływu przepisów prawa na przedsiębiorców to najważniejsze tematy spotkań wiceministra gospodarki Mariusza Haładyja z przedstawicielami szwedzkiego Ministerstwa Gospodarki. Podsekretarz stanu w MG odwiedził Sztokholm 8 marca 2013 r. Wiceminister Haładyj spotkał się z sekretarz…

Szwedzki ambasador odwiedził Lubuskie
Trzydniowa wizyta rozpoczęła się w środę w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie ambasador spotkał się z lokalnymi władzami i dokonał oficjalnego otwarcia stacji recyklingowej prowadzonej przez szwedzką firmę First Recycling. Oddział First Recycling w Gorzowie Wielkopolskim jest czwartym, po Poznaniu, Sosnowcu i Warszawie, oddziałem firmy w Polsce. W czwartek i piątek ambasador wraz z małżonką odwiedził Zieloną…

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Adam Hałaciński – urodzony w 1962 roku w Warszawie, student wydziałów neofilologii oraz dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, magister filologii germańskiej. Zawodowy dyplomata, członek korpusu służby cywilnej. W służbie zagranicznej od 1989 roku. Zastępca dyrektora i dyrektor departamentów europejskiego pionu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zastępca szefa polskiego przedstawicielstwa przy OBWE oraz zastępca ambasadora Polski w…