Polscy i szwedzcy studenci w architektonicznym rozwoju miast

Polscy-i-szwedzcy-studenci-w-architektonicznym-rozwoju-miast

Polscy i szwedzcy studenci (ponad 50 studentów) z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i z dwóch uczelni artystycznych z miasta Umeå w Szwecji aż do 2015 roku będzie współdziałało przy projektach dotyczących m.in. architektonicznego rozwoju miast. Ich działania, wspierane przez Instytut Polski w Sztokholmie i prowadzone pod okiem wybitnych artystów, są elementem programu „Umeå – Europejska Stolica Kultury 2014”.

Szwedzka Umeå i łotewska Ryga w 2014 roku są Europejskimi Stolicami Kultury. Elementem inauguracji cyklu wydarzeń w mieście na wschodzie Szwecji jest zakończona w tym tygodniu wizyta polskich studentów z Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki (Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie).

Przez ostatnie dni Polacy, wspólnie z młodymi artystami z  Laboratorium Zrównoważonej Produkcji Architektonicznej z Umeå School of Architecture i tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych w ramach projektu pt. „S-NOW apersonalformofarchitecture”, wykonywali m.in. obiekty ze śniegu i lodu, jak również działania performatywne w Parku Przyjaźni (Vänortsparken) w Umeå.

Polsko-szwedzki projekt jest częścią przedsięwzięcia „Miasto zimy” realizowanego w ramach oficjalnego otwarcia całorocznego programu „Umeå – Europejska Stolica Kultury 2014”. Jego kuratorem jest Dan Lestander. Inicjatorami i współproducentami projektu są Umeå2014 oraz Instytut Polski w Sztokholmie.

O stronę artystyczną projektu po stronie polskiej dba wybitny polski rzeźbiarz prof. Mirosław Bałka oraz performerka Anna Jochymek (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), a po stronie szwedzkiej architekt prof. Walter Unterrainer (Umeå School of Architecture).

Spotkanie polskich i szwedzkich studentów inauguruje jednocześnie cykl działań akademickich zainicjowanych przez Instytut Polski w Sztokholmie i zaplanowanych razem z uczelniami artystycznymi z Polski i Skandynawii (sztuki wizualne, architektura i design) na lata 2014 – 2015.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Chcesz poznać drugą z Europejskich Stolic Kultury 2014 roku – Rygę? Wyrusz na spacer po tym mieście z polskim ambasadorem Jerzym Markiem Nowakowskim:

Przeczytaj również:

Doskonalenie prawa – współpraca Polski i Szwecji

1 comment

  1. Norbert K pisze:

    sadsaa