Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi

Zimowe-Igrzyska-Olimpijskie-w-Soczi

W niedzielę zgasł olimpijski płomień, XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi oficjalnie się zakończyły. To były najlepsze zimowe igrzyska w historii występów naszej reprezentacji.

Przed rozpoczęciem igrzysk nieśmiało mówiono o 11 szansach medalowych, zaznaczając, że zwykle potwierdza się co trzecia. Polacy zdecydowanie poprawili tą statystykę, zdobywając  6 medali, w tym aż 4 złote!

„Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał w Soczi dzięki: Zbigniewowi Bródce, Justynie Kowalczyk i dwukrotnie dzięki Kamilowi Stochowi. Ten złoty zestaw uzupełnili w przedostatnim dniu igrzysk łyżwiarze szybcy. Katarzyna Bachleda – Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka zdobyły srebrny medal, a Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki i Zbigniew Bródka wywalczyli brąz. Tym samym Bródka, podobnie jak Stoch, zdobył w Rosji dwa medale. W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 11. miejscu.

Na uwagę zasługują również występy, w których do medalu zabrakło niewiele. Najbliżej byli reprezentanci drużynowych skoków narciarskich, którzy zakończyli rywalizację na 4. miejscu. Maciejowi Kotowi, Piotrowi Żyle, Janowi  Ziobrze i Kamilowi Stochowi zabrakło ledwie 13 punktów by stanąć na najniższym stopniu podium.

Pozostałe miejsca punktowane zdobyli: Monika Hojnisz która ukończyła na 5. miejscu biathlonowy bieg masowy, Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk zajmując 5. miejsce w drużynowym sprincie techniką klasyczną, Katarzyna Bachleda – Curuś zdobywając 6. miejsce na 1500 metrów, Maciej Kot który był 7. w konkursie skoków na normalnej skoczni, Weronika Nowakowska – Ziemniak która biathlonowy sprint skończyła na 7. miejscu, Kornelia Kubińska, Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec i Paulina Maciuszek które zajęły 7. miejsce w narciarskim biegu 4 x 5 km oraz saneczkarska sztafeta w składzie Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski, Karol Poręba i Patryk Mikrut którzy zakończyli rywalizację w Soczi na miejscu 8. W klasyfikacji punktowej Polacy zostali sklasyfikowani na 17. miejscu.

Naszym reprezentantom, ich trenerom oraz sztabom współpracującym dziękujemy i gratulujemy!

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki (msport.gov.pl)
Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

Polscy szczypiorniści wygrali ze Szwedami
Kamil Stoch zdobywa złoto
– Soczi – wioska olimpijska
– Reprezentacja Polski