Witold Lutosławski – setna rocznica urodzin

Witold-Lutoslawski-setna-rocznica-urodzin

Witold Lutosławski

Jako, że rok 2013 został uchwalony przez Sejm RP jako rok Lutosławskiego. Decyzja uzasadniona została ponadczasowością oraz znakomitością dzieł kompozytora.

17 stycznia tego roku Filharmonia Królewska w Sztokholmie zainaugurowała setne urodziny wyśmienitego, polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jego postać jest bardzo dobrze Szwedom znana. W tym roku obchodzone są nie tylko jego urodziny, ale także dwudziestolecie otrzymania przez niego prestiżowej nagrody szwedzkiej – Polarpriset, którą rangą przyrównuje się do Nobla. Należy również zaznaczyć, że jest on jedynym polakiem, który został nią uhonorowany.

Decyzję o wydarzeniu dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie uzasadnia tym, że jest to staranie o ukazanie polskiego wkładu w rozwój muzyki współczesnej. Zamysłem jest, aby Lutosławski był obecny na salach koncertowych całego świata.

Ponadto, oprócz koncertu inauguracyjnego, w ramach obchodu roku kompozytora planuje się także koncert na największym festiwalu muzyki poważnej w Skandynawii – Östersjöfestivalen.

Fot: sxc.hu

Polecamy również:

Wspomnienie po Raoulu Waldenbergu

Aleksander Włodarski – Poloniki 2013

Östersjöfestivalen – festiwal muzyki poważnej w Skandynawii

Polarpriset – prestiżowa nagroda szwedzka