Polsko-szwedzka współpraca na rzecz rozwoju

Polsko-szwedzka-wspolpraca-na-rzecz-rozwoju

Działania rozwojowe w krajach Partnerstwa Wschodniego po szczycie w Wilnie oraz sytuacja na Ukrainie były głównym tematami konsultacji podsekretarz stanu Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w ministerstwie spraw zagranicznych Szwecji i w Szwedzkiej Agencji Międzynarodowej Współpracy Rozwojowej (SIDA).

14 lutego wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się w Sztokholmie z Frankiem Belfrage, sekretarzem stanu w MSZ Szwecji oraz Tanją Rasmusson, sekretarz stanu ds. rozwoju w MSZ Szwecji. Ponadto, złożyła wizytę w Szwedzkiej Agencji Międzynarodowej Współpracy Rozwojowej (SIDA), gdzie została przyjęta przez Elsę Hastad, asystent dyrektora generalnego agencji.

W trakcie rozmów podkreślono, że zarówno Polska jak i Szwecja w realizacji swoich polityk rozwojowych główny nacisk kładą na działania pomocowe, wspierające procesy transformacji, demokratyzacji oraz służące przestrzeganiu praw człowieka. Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że Polska ma bogate doświadczenie w tych dziedzinach, którymi dzieli się z krajami Partnerstwa Wschodniego. Obie strony wyraziły zainteresowanie wzmocnieniem współpracy w realizacji projektów pomocowych na rzecz krajów PW. Wiceministrowie omówili również bieżącą sytuację na Ukrainie.

– Dzisiejsze spotkania pokazały, że w sprawie Ukrainy mówimy jednym głosem. Będziemy dążyć do tego, by UE przygotowała dla Ukrainy konkretną ofertę, biorącą pod uwagę aspiracje społeczeństwa. – podkreśliła wiceminister.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji podziękowała stronie szwedzkiej za wsparcie utworzonego w 2013 roku Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji oraz za wspieranie TV Belsat. Szwedzcy dyplomaci potwierdzili gotowość kontynuacji zaangażowania w dziedzinie pomocy rozwojowej w krajach Partnerstwa Wschodniego, czego potwierdzeniem ma być nowa strategia regionalna Szwecji dla państw Europy Wschodniej.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

W innowacjach królują szwedzkie miasta
Robert Kępiński prezesem BTC
– Szwedzka Agencja Międzynarodowej Współpracy Rozwojowej (SIDA)
– TV Belsat