Świąteczne podróże pod kontrolą

swiateczne-podroze

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl przeanalizowało, jakie są koszty świątecznych, rodzinnych spotkań. Wnioski są dwa – chcąc żeby było tanio, należy rezerwować bilet z miesięcznym wyprzedzeniem, a także ceny biletów w stosunku do roku ubiegłego wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wielu naszych rodaków wyjechało do pracy za granicę. Stąd w czasie wakacji czy przed świętami zawsze mamy wzmożony ruch właśnie na tych kierunkach, gdzie Polacy mają rodzinę i bliskich, są to niezmiennie: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Irlandia i Belgia wyjaśnia Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl Ceny biletów kształtują się bardzo różnie, ale z naszych danych wynika, że najlepiej dokonać rezerwacji z miesięcznym wyprzedzeniem, wówczas średni koszt podróży jest najniższy.

W zeszłym roku najwięcej Polaków poleciało spędzić święta w Wielkiej Brytanii 29 proc. wszystkich rezerwacji. Ile zapłacili za bilety? Czy kupowanie z duży wyprzedzeniem pozwoliło uzyskać najlepsze ceny? Niekoniecznie. Analizując kwoty, które w 2010 wydano na podróż w dwie strony Warszawa Londyn Heathrow w październiku zapłacono za bilety średnio 741,35 PLN, w listopadzie 669,11 PLN, natomiast w ostatniej chwili w grudniu 1114,33 PLN. Zatem widać, że miesięczne wyprzedzenie gwarantuje optymalnie najlepszą cenę. W tym roku podróżni, którzy zarezerwowali bilety w październiku zapłacili 870,03 PLN czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Czy to stała tendencja?

Dwa pozostałe londyńskie lotniska, na które latają Polacy to Luton i Stansted, należy podkreślić, że do tych dwóch portów można podróżować tanimi liniami. Tu choć ceny są generalnie niższe nadal zachowany jest podobny trend. Za podróż na Stansted w październiku 2010 zapłacono średnio 654,61 PLN, w listopadzie 411,73 PLN, natomiast w grudniu 524,92 PLN. Co ciekawe w październiku tego roku cena biletów wynosiła średnio 486,38 PLN, czyli o 26 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W przypadku Luton, różnica między średnią ceną biletu w październiku 2010 630,17 PLN a październikiem 2011 581,56 PLN to zaledwie 8 proc. Pokazuje to, że podróż na święta może w tym roku kosztować mniej niż w ubiegłym, wystarczy ją zaplanować z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Kolejne pod względem popularności, jeżeli chodzi o wyjazdy świąteczne, były w ubiegłym roku Niemcy i Włochy, do każdego z tych krajów poleciało ok. 8 proc. klientów serwisu eSKY.pl. Za bilet regularnego przewoźnika na podróż do Dusseldorfu w październiku ubiegłego roku płaciliśmy 534,85 PLN, w listopadzie 528,87 PLN, natomiast w grudniu 661,75 PLN. W tym roku serwis eSKY.pl nie odnotował jeszcze rezerwacji świątecznych, na podróże do tego miasta, są natomiast do Dortmundu, do którego latają tani przewoźnicy i który również jest jednym z bardziej popularnych świątecznych kierunków. Rok temu najwięcej zapłacono za bilety kupione w listopadzie średnio 366,87 PLN w pozostałych miesiącach kosztowały one o kilka złotych mniej, natomiast średnia cena świątecznych rezerwacji z października tego roku to już 541 PLN, czyli o 36 proc. więcej niż przed rokiem.

Ceny tanich przelotów do Rzymu też znacznie wzrosły w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Analiza tego, jak kształtowały się koszty podróży na przestrzeni poszczególnych miesięcy wygląda następująco: październik 435,29 PLN, listopad 441,51, grudzień 509,99 PLN. Natomiast w tym roku, już w październiku za bilet zarezerwowany na okres świąteczny zapłacono średnio 638,57 PLN, co oznacza, że jest on o 32 proc. droższy niż bilet zakupiony w analogicznym okresie w 2010 roku. Koszt podróży do wiecznego miasta nie wzrósł tak drastycznie, jeżeli leci się liniami regularnymi. Zmiany średnich cen biletów na święta na przestrzeni kilku miesięcy ubiegłego roku kształtowały się w sposób następujący: październik 538,81 PLN, listopad 751,55 PLN, grudzień 1594,78 PLN, natomiast w tym roku średni koszt rezerwacji wynosi 601,01 PLN czyli zwiększył się zaledwie o 11 proc.

Podobna zasada obowiązuje w przypadku lotów do Paryża. Osoby, które przed rokiem skorzystały z usług taniego przewoźnika zapłaciły odpowiednio: 406,67 PLN w październiku, 276 PLN w listopadzie i 385,55 PLN w grudniu. Natomiast obecnie średni koszy przelotu wzrósł o 22 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2010 i wyniósł 518,45 PLN. W przypadku regularnych przewoźników koszt przelotu zwiększył się o 14 proc. rok temu za bilety zarezerwowane w październiku zapłacono 688,69 natomiast obecnie 796,45 PLN.

Inne popularne wśród Polaków kierunki wyjazdów świątecznych to: Hiszpania, Irlandia, Szwecja. O ile przed rokiem, już w październiku sprzedano dużo biletów do tych miejsc, o tyle obecnie nie ma jeszcze rezerwacji, które obejmowały, by podróż do tych krajów w okresie świątecznym. Co to oznacza? Być może ten rok przyniesie zmiany, jeżeli chodzi o podróże świąteczne Polaków.


Fot: własność redakcji
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.