Wizyta Pary Prezydenckiej w Szwecji

wizyta-pary-prezydenckiej-w-szwecji

Drugi dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Królestwie Szwecji

Program Prezydenta objął spotkanie się z Parą Królewską, spikerem Riksdagu oraz inaugurację seminarium innowacyjnego.

W środę Para Prezydencka została przyjęta przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył również  w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium poświęconego innowacyjności, pt. „Innowacyjność: klucz do wzrostu w przyszłości. Polskie i szwedzkie doświadczenia” („Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experience”), w którym udział wzięli przedstawiciele polskich start-upów towarzyszący Dudzie podczas wizyty w Sztokholmie.

– Innowacyjność to klucz do wzrostu gospodarczego, baza do długofalowego ekonomicznego dobrobytu. Innowacyjność to połączenie wielkich umysłów, pomysłów oraz inicjatywy, tego, co znajdujemy zarówno w Szwecji, jak i w Polsce – mówił prezydent. Podkreślił, że polscy studenci i badacze są znani ze swych technologicznych i naukowych osiągnięć. Prezydent zaznaczył, że innowacyjność wymaga także działań ze strony polityków. Jak mówił, bardzo ważna jest dobra współpraca między instytucjami państwa, sektorem prywatnym oraz światem nauki. Polska – mówił – jest zainspirowana szwedzkim modelem w tej dziedzinie.

Kolejnym punktem programu było spotkanie Prezydenta RP z Szefem Rady Nadzorczej Saab Group Marcusem Wallenbergiem i Przewodniczącym Rady Dyrektorów Investor AB Jacobem Wallenbergiem, oraz rozmowa z Zastępcą Szefa Volvo Buses Ulfem Magnussonem.

Następnie Prezydent odwiedził Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu, gdzie wziął udział m.in. w prezentacji „Ericsson in the Networked Society”. Głowie Państwa towarzyszyli przedstawiciele polskich start-upów, którzy razem z Prezydentem udali się do Szwecji w ramach tzw. misji gospodarczej.

Wieczorem odbyła się „rozmowa w cztery oczy” Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Riksdagu Urbana Ahlina. Następnie Para Prezydencka wzięła udział w uroczystej kolacji wydanej na ich cześć przez Urbana Ahlina.

 

Źródło: Ambasada RP w Sztokholmie (sztokholm.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Skomentuj artykuł