3 i 4 grudnia Warszawę odwiedziła Święta Łucja ze swoim orszakiem
W dniu 3 grudnia na przyjęcia z okazji Dnia Świętej Łucji zaprosili Ambasada Szwecji i Szwedzki Klub Biznesu. Korpus dyplomatyczny, przedstawiciele świata polityki, kultury, biznesu i mediów, jak również inni przyjaciele Szwecji mieli okazję wspólnie obchodzić święto Łucji. Gospodynią wieczoró była ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh, która w swoim krótkim przemówieniu przybliżyła zgromadzonym tradycję Świętej Łucji i wspomniała doskonałe szwedzko-polskie stosunki. Na przyjęciu zaśpiewał młodzieżowy chór z Katedry w Uppsali – Young Cathedral Voices.
Ponieważ Dzień Świętej Łucji to zgodnie z tradycją święto światła, tematem spotkania był także zrównoważony rozwój, energia i innowacje. O swoich osiągnięciach na tym polu opowiedziała IKEA. Pozostałymi partnerami wydarzenia były firmy Electrolux, Greencarrier, PKO Bank Polski, Skanska, Telia Sonera och SAAB.
Obchody Dnia Świętej Łucji kontynuowane były dnia 4 grudnia. Uroczysty koncert z tej okazji zorganizowali Ambasada Szwecji i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie. Godzinny występ chóru Young Cathedral Voices z Uppsali pod dyrekcją Margarety Raab i z towarzyszeniem Andrew Canninga – głównego organisty Katedry w Uppsali zgromadził ok. 900 słuchaczy. Gosciem koncertu była ks. Annica Anderbrant, dziekan katedry w Uppsali.
Przed gośćmi z Uppsali swoje umiejętności zaprezentowały chór dziecięcy Parafii Świętej Trójcy oraz Chór Rodzinny Vox Gaudii pod dyr. Zuzanny Kuźniak.
Partnerami koncertu były szwedzkie firmy aktywne w Polsce: IKEA, Jula, Nordea Operations Centre, SAAB i Volvo. Patronem medialnym wydarzenia była TVP Kultura, a współpracę redakcyjną zapewniło radio RMF Classic.
Więcej na temat koncertu na stronach Parafii Świętej Trójcy i na Facebooku.
O tradycji Dnia Św. Łucji
Na długo nim zaczęto obchodzić dzień św. Łucji noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.
Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie – najstarszym na świecie muzeum pod gołym niebem.
Według innych przekazów tradycja dnia św. Łucji przywędrowała z Włoch. Młoda kobieta o imieniu Łucja wydała pieniądze ze swojego posagu, by nakarmić biednych, co nie spodobało się jej narzeczonemu. W gniewie doniósł on władzom, że Łucja jest chrześcijanką, co w ówczesnym państwie rzymskim było przestępstwem. Dziewczynę skazano na śmierć. Trudno powiedzieć, czy tradycja i włoska święta Łucja mają coś wspólnego. Jedni twierdzą, że łączy je tylko imię, inni, że szwedzka tradycja wywodzi się z włoskiej legendy.
Źródło: swedenabroad.com
Fot: freeimages.com