3. spotkanie Komitetu Wyższych Urzędników RPMB
W dniach 2-3 grudnia w Sekretariacie RPMB w Sztokholmie odbyło się 3. spotkanie Komitetu Wyższych Urzędników Rady Państw Morza Bałtyckiego (KWU RPMB) w ramach polskiej prezydencji. Zaczęło się dorocznych konsultacji RPMB z państwami-obserwatorami Rady.
Ambasador Michał Czyż, pełniący funkcję przewodniczącego KWU w czasie polskiej prezydencji, poinformował przedstawicieli państw obserwatorów nt. priorytetów i działań polskiego przewodnictwa w RPMB. Podkreślił starania skierowane na budowę synergii w całym regionie i odniósł się do wspólnych spotkań w obszarach kultury oraz zrównoważonego rozwoju (adaptacja do zmian klimatu), jak również 9. spotkania ministrów kultury, które odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa.
Przedstawiciele państw obserwatorów podkreślili gotowość do wzmacniania współpracy w RPMB oraz zidentyfikowali kilka obszarów, w których można byłoby wzmocnić wspólne wysiłki. W tym zakresie wymieniono przede wszystkim kwestie migracji, przeciwdziałanie handlowi ludźmi, ochrona cywilna, prawa dzieci, zrównoważony rozwój, kultura oraz kreatywność. obserwatorzy wyrazili również zainteresowanie w zacieśnianiu powiązań pomiędzy RPMB a innymi regionalnymi organizacjami, strukturami oraz strategiami makroregionalnymi, w których są aktywnymi członkami.
Państwami obserwatorami RMB są następujące państwa: Białoruś, Francja, Hiszpania, Holandia, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Wielka Brytania oraz Włochy. W listopadzie 2015 r. Węgry wystosowały oficjalną aplikację w celu otrzymania statusu obserwatora RPMB i dołączyli do corocznych konsultacji odbywających się 2 grudnia.
3 grudnia członkowie KWU omawiali wyniki oraz możliwość kontynuacji dwóch wspólnych spotkań dotyczących kultury i zrównoważonego rozwoju (adaptacji do zmian klimatu). Stwierdzono, że ta innowacyjna formuła, zainicjowana przez polskie przewodnictwo, jest dobrym narzędziem do tworzenia większej spójności i synergii w całym regionie i powinna być kontynuowana.
KWU dyskutowało również przyszłość narzędzia Project Support Facility po 2017 r. oraz przyjęło ostatecznie dwa projekty, które zostaną zrealizowane jako ostatnie ze środków pochodzących z poprzedniej transzy finansowej.
Członkowie KWU potwierdzili decyzję grupy eksperckiej RPMB ds. zrównoważonego rozwoju, podjętą 28.10.2015 r., dotyczącą przedłużenia mandatu grupy po 2015 r.
Uczestnicy spotkania zostali również poinformowani o pracach grupy eksperckiej ds. Współpracy na Rzecz Dzieci Zagrożonych, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich osiągnięć i przyszłych priorytetów.
Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com