Zapraszamy na seminarium: Ukraina w ruchu. Migracja i ukraiński kryzys
Od wielu lat Ukraina jest jednym z głównych krajów pochodzenia imigrantów przybywających do Polski. Migracja, jak dotąd spokojna, zintensyfikowała się po wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, który trwa do dnia dzisiejszego. Konflikt zbrojny miał swoje podłoże w wydarzeniach z 2014 r., kiedy to na Ukrainie wybuchła rewolucja Euromajdanu, mająca na celu odsunięcie od władzy ówczesnych prorosyjskich władz państwowych i obranie kursu prounijnego.
Efektem rewolucji Euromajdanu obalenie dotychczasowego parlamentu, w którym rządy sprawowała Partia Regionów i usunięcie z urzędu prezydenta Wiktora Janukowicza. Władze w parlamencie przejęły stronnictwa związane z Euromajdanem, a urząd premiera objął przywódca jednego z nich, Arsenij Jaceniuk.
Przełożyło się to na niezadowolenie dużej części społeczeństwa, popierającego kierunek „prorosyjski”, dotychczas reprezentowany przez odsuniętych dysydentów. Ludność ta głównie zamieszkiwała wschodnią część Ukrainy. Część z niezadowolonych zdecydowała się na samozwańcze proklamowanie dwóch separatystycznych republik: Donieckiej i Ługańskiej. Ukraiński rząd, chcąc utrzymać suwerenność granic państwa, zdecydował się bronić swoich ziem, wynikiem czego było rozpoczęcie konfliktu zbrojnego po między regularną armią ukraińską, a siłami separatystycznymi. Walka na wschodnich krańcach Ukrainy trwa do dnia dzisiejszego.
Wyżej opisywane wydarzenia bezpośrednio przekładają się na społeczeństwo, zamieszkujące sporne tereny. W wyniku trwającego konfliktu, ludność cywilna zaczęła masowo emigrować do Rosji i innych krajów sąsiednich, w tym także do państw członkowskich UE, przede wszystkim do Polski.
W związku z powyższym, Ambasada RP w Sztokholmie organizuje, w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego seminarium, które odbędzie się dnia 5 listopada 2015 r. w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Szwecji. Prelegentami podczas seminarium będą specjaliści ds. migracji i stosunków polsko-ukraińskich, m. in. szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Rafał Rogala oraz przedstawiciele Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Zapraszamy!
Źródło: sztokholm.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com