Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku

Szwedzka-Rodzina-Krolewska

Trener fitness, Finansista i Modelka – Szwedzka Rodzina Królewska w XXI wieku

Szwedzka Rodzina Królewska uznawana jest za jedną z najbardziej zapracowanych monarchii dzisiejszego świata. Z pewnością nie tak bardzo znana jak słynna na całym świecie Brytyjska Rodzina Królewska, jednak z całą pewnością z równie ciekawą historią, którą warto poznać. W sześciu ostatnich lat do rodziny królewskiej weszło trzech nowych członków z całkiem innego świata.

Kiedyś był sobie młody mężczyzna. Może nie był żabą, ale z pewnością nie był księciem. Pierwszy pocałunek tego stanu nie zmienił, przemiana młodzieńca nie byłaby możliwa bez wsparcia mądrego króla i królowej, którzy rządzili od wielu lat królestwem. Posiadali mądrość i dojrzałość i mieli dobre serca. Wiedzieli, co było dobre, i prowadzili młodych łagodną ręką, dzieląc się z nimi całym swym bezcennym doświadczeniem…. – książę Daniel w dniu swojego ślubu.

Każdy kojarzy księcia Williama i Kate Middleton, Szwecja ma za to księżniczkę Victorię i jej męża księcia Daniela, niezmiernie popularnych i podziwianych. Para poznała się w 2000 roku, kiedy Następczyni Tronu za poleceniem siostry i przyjaciółki zgłosiła się do znanej w Sztokholmie siłowni Master Trainig. To tam poznała współwłaściciela studio i osobistego trenera Daniela Westlinga. „Właśnie wróciłam do domu po dwóch latach pobytu w Stanach Zjednoczonych. Zastanawiałam się, jak mogę utrzymać moją zdrową rutynę, zapisałam się z przyjaciółką na siłownię. To był mały, kameralny budynek i miał miłą atmosferę. Okazało się, że Daniel był Jej trenerem i poprosiłam go, aby został również moim.” Znajomość przyszłych małżonków rozpoczęła się od przyjaźni i wzajemnego zrozumienia. Następczyni Tonu ogromnie zależało na utrzymaniu zdrowego trybu życia po wygraniu z anoreksją.  „Nie wiem, czy można dokładnie określić, kiedy przyjaźń zamieniła się w miłość. Ale kiedy dowiadywaliśmy się więcej i więcej o sobie nawzajem, kiedy poznaliśmy siebie na głębszym poziomie, nagle pomyślałem: Co się dzieje? – wspominał po latach książę Daniel. Pierwsze dwa lata znajomości udało im się utrzymać w tajemnicy, jednak w połowie 2002 roku szwedzkie media dotarły do informacji o nowym związku Następczyni Tronu. Kiedy w lipcu tego samego roku paparazzi udało się zrobić pierwsze wspólne zdjęcie zakochanych w całej Szwecji mówiło się tylko o tym. Już następnego dnia ich zdjęcie obiegło całą Szwecję. W tym samym Victoria leciała do Solliden, letniej rezydencji rodziny królewskiej na Olandii, gdzie wraz z bliskimi miała świętować zbliżające się dwudzieste piąte urodziny. Na każdym kroku zauważała swoje zdjęcie z Danielem, jednak to było nic w porównaniu z rozmową z tatą. Król nie był zachwycony wyborem córki. Jako swojego zięcia wyobrażał sobie kogoś zupełnie innego. „Rodzice byli zaniepokojeni mną i Danielem. Rozumiem, że mieli wiele uwag na temat Naszego związku. To całkiem wytłumaczalne. Rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Chcieli, abym dostała możliwe najlepsze wsparcie i poparcie dla mojej pracy teraz i w przyszłości. Skąd mogli wiedzieć, że Daniel może mi je dać?” Wspominała późnej następczyni tronu.

Nic dziwnego, że monarcha miał pewne obiekcje. Kiedy Daniel poznał Victorię mieszkał w małym mieszkaniu na przedmieściach, jeździł czerwonym Alfa Romeo, nosił długie włosy i czapki z daszkiem. Wygląd nie raz stwarzał mu problemów, gdy w prasie pojawiło się jego pierwsze zdjęcie, Szwedzi przestraszyli się, że ich przyszły książę to od dawna poszukiwany seryjny zabójca. Daniel na pewno nie był odpowiednim materiałem nawet na chłopaka Następczyni Tronu, a co powiedzieć męża. Związek pary musiał przejść jeszcze długą drogę, król potrzebowała siedmiu lat aby przekonać się do wyboru córki i zaakceptować Daniela w swojej rodzinie. Kiedy 24 lutego 2009 roku ogłoszono zaręczyny pary Daniel był gotowy do objęcia swojej przyszłej roli. Jednak Westling nie spodobał się wszystkim. Dla niektórych sprawił wrażenie nieprzyjaznego, a nawet gburowatego. Jak się okazało miało to poważne podłoże. Podczas konferencji Daniel był na środkach przeciwbólowych, a zaraz po niej już w szpitalu. W maju pałac oficjalnie poinformował, że narzeczony księżniczki miał przeszczep nerki, a dawcą był Jego ojciec. Powodem była wrodzona, ale nie dziedziczna choroba powodująca zaburzenia w czynności nerek.

Wychodzę za mąż! – te sowa miała radośnie wykrzyknąć Następczyni Tronu w dniu swojego ślubu 19 czerwca 2010 roku. Już na kilka dni przed ślubem Sztokholm oficjalnie przemianowano na Miasto Miłości a przechadzając się ulicami z łatwością można było wpaść na członków rodzin królewskich z całej Europy, czy to królową Beatrix z Holandii wraz z synową i wnuczką, księżniczką Amalią (która jako chrześnica księżniczki Victorii, została jedną z jej druhenek) robiącą zakupy, czy przyszłą królową Norwegii, Ingrid Alexandrę, w porcie z nianią kiedy zmierzała na spotkanie z jedną z królewskich przyjaciółek. Ślub Następczyni Tronu był wielkim wydarzeniem nie tylko dla Szwecji i Szwedów ale również dla arystokracji i członków rodziny panujących i zdetronizowanych na całym świecie. Żadna królewska uroczystości, ani tym bardziej ślub, w historii nie zgromadził w jednym miejscu tylu koronowanych głów. Księżniczka Victoria przyjaźni się z członkami wszystkich rodów królewskich i książęcych, z większością z nich est również spokrewniona, dlatego wzruszenie gości  prawdziwym triumfem miłości nie dziwiło nikogo. Książę Frederik z Danii nie mógł powstrzymać łez widząc swoja kuzynkę w drodze do ołtarza, z kolei jego żona księżna Mary ocierała łzy wzruszenia na tarasie Zamku Królewskiego razem z obecną królową Holandii, Maximą i księżną Mette-Marit z Holandii. Tego dnia przed telewizorami zasiadło pół-miliarda ludzi z całego świata, a książę Daniel zdobył sympatię Szwedów, łzami podczas ceremonii i szczerym przemówieniem podczas przyjęcia weselnego. „Kocham Cię Victorio i jestem dumny z tego co mamy razem, i jestem taki szczęśliwy będąc Twoim mężem”.- kończył swoje przemówienie.

Książęca para doczekała się dwójki dzieci. Urodzona w 2012 roku księżniczka Estelle pewnego dnia zostanie królową Szwecji. Książę Oscar przyszedł na świat w marcu tego roku. Victoria i Daniel chcą jak najlepiej wychować swoje dzieci i pokazać im świat poza murami królewskich rezydencji. To zadanie w dużej mierze przypadło księciu Danielowi.  Regularnie zabiera córeczkę do ich ulubionej pizzerii Ciao Ciao Grande na Storegatan, czy na mecze hokeja oraz odpowiada na pytania nurtujące Estelle. Kiedy dziewczynka opowiadała w domu o przedszkolu i koleżankach i kolegach, którzy jeżdżą metrem i zapytała jak to jest, Daniel wziął sprawy w swoje ręce i niedługo późnej zabrał córeczkę w godzinach szczytu na wycieczkę metrem. Niemal co tydzień zabiera córeczkę do Kulturhuset, a kilka miesięcy temu sam zapisał Estelle na lekcje baletu.

Po sześciu latach małżeństwa Daniel znakomicie odnalazł się w roli księcia. Stworzył Prins Daniels Fellowship – program na rzecz przedsiębiorczości, inspirowania młodych ludzi do niej i wspierania młodych przedsiębiorców. Czynnie działa na rzecz promocji zdrowego trybu życia i regularnie od kilku lat organizuje dzień sportu w Parku Pałacu Haga w Solnej. Jest idealną definicją motta rodziny królewskiej ”Dla Szwecji z czasem”. Interesuje się nowinkami technologicznymi, przyznał, że w wakacje z córką grał w Pokemon Go, a kilka dni temu wziął udział w Manekin Challenge. Jednak na pytanie z czego jest najbardziej dumny odpowiada bez wahania, „Jestem najbardziej dumny z moich dzieci. I czuję się dobrym rodzicem”. W tym roku, po narodzinach drugiego dziecka przeszedł na krótki urlop tacierzyński. Tak samo zrobił w 2012 rok, po narodzinach córki. Prasa udokumentowała to jako kolejny kolejny krok do XXI wieku, bowiem Daniel jako pierwszy arystokrata na świecie oficjalnie przeszedł na urlop po narodzinach dzieci. Dzięki naturalności i otwartości Victorii i Daniela rodzina królewska wyszła cało z kryzysu monarchii w 2010 roku, obecnie wielu Szwedów chciałoby już teraz zobaczyć Victorię w roli królowej zgodnie z mottem, „Dla Szwecji z czasem”.

 

Marlena Michalak

 

Źródło: Swedish Princesses Blog (swedish-princesses.blogspot.com)
Fot: swedish-princesses.blogspot.com