XVIII edycja Salonu Poezji
Andrzej Seweryn recytuje fragmenty „Pana Tadeusza” przy akompaniamencie Piamorexu w programie XVIII Sztokholmskiego Salonu Poezji, który już tradycyjnie się odbył przy współpracy Towarzystwa Sztokholmskiego Salonu Poezji oraz Wydziału Konsularnego.
Andrzej Seweryn
Aktor, reżyser, pedagog, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego ojciec wyobrażał sobie syna w roli oficera,ale Andrzej Seweryn już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie teatrem. W liceum im. Lelewela, do którego uczęszczał, organizował różnego rodzaju akademie, których często był również reżyserem.
W 1968 r. Andrzej Seweryn ukończył warszawską PWST i rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980. Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową.
Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach (ponad 40), w których stworzył niezapomniane kreacje. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Jerzym Hoffmanem, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland.
Po sukcesach w kraju wyjechał wraz w Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie mieli wystąpić w sztuce „Oni” Witkacego i w krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej poważanych artystów. Jest członkiem słynnej Comédie-Française i warto zaznaczyć, że Andrzej Seweryn jest drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie.
Wykładał również w polskiej i francuskiej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. W latach
2008–2011 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2011 jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.
Piamorex
Pianista i akompaniator. Urodzony w Związku radzieckim pierwsze kroki muzyczne stawiał w Polsce. Od wielu lat mieszka i występuje w Szwecji. Na pytanie dziennikarza: Jak zostałeś pianistą? – w wywiadzie przeprowadzonym z okazji jego Jubileuszu, odpowiedział: To już tak bardzo dawno temu! Ale nowym pianistą staję się za każdym razem, kiedy siadam do pianina i dotykam klawiszy!
Źródło: materiały pochodzą ze strony sztokholm.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com