Sztokholm i Eurowizja 2016

Sztokholm-i-Eurowizja-2016

Sztokholm gospodarzem 61. Konkursu Piosenki Eurowizja 2016

14 maja o godzinie 21.00 rozpocznie się w Sztokholmie finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizja. Koncert w Globe Arena poprowadzi Petra Mede razem z zeszłorocznym zwycięzcą Månsem Zelmerlöwem. Po raz pierwszy w historii Eurowizja będzie transmitowana do Stanów Zjednoczonych.

Do tej pory Szwecja triumfowała w konkursie sześciokrotnie. W 1974 roku zwyciężyła ABBA z piosenką „Waterloo”, a dziesięć lat później, w 1984 roku, grupa Herreys z „Diggi-Loo Diggi-Ley”. W 1991 roku za najlepszą piosenkę uznano ‘Fångad av en stormvind’ Caroli, a w 1999 roku „Take Me to Your Heaven” Charlotte Nilsson. W 2012 roku  zwyciężyła Loreen z „Euforią”, a w zeszłym roku wspomniany już Måns Zelmerlöw z piosenką „Heroes”.

Sztokholm gościł dotąd finał Eurowizji trzykrotnie, Dwa razy konkurs odbywał się w Malmö i raz w Göteborgu.

W tegorocznym konkursie udział wezmą czterdzieści dwa kraje, w tym Australia, która w zeszłym roku zadebiutowała jako gość specjalny. Szwecję będzie reprezentował siedemnastoletni Frans. Zdobył on popularność już jako siedmiolatek piosenką o Zlatanie Ibrahimovicu. W tym roku powrócił w wielkim stylu na Melodifestivalen, szwedzkich eliminacjach do Eurowizji. Jego piosenki „If I Were Sorry” można posłuchać:

Tegoroczną nowością będzie to, że o przyznawaniu punktów przez poszczególne kraje będą decydować nie tylko głosy widzów, lecz także ekspertów.

Więcej:

The Eurovision Song Contest:

http://www.eurovision.tv/page/timeline

Stockholm Globe Arenas:

http://www.globearenas.se/en/

ABBA The Museum:

http://www.abbathemuseum.com/

 

Źródło: Taimi Köster, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Sztokholm oraz Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji