Tak często, jak tylko możesz, przyglądaj się Waszej relacji.
Ważne, byś wiedział, że w związku z Twoim wyjazdem, dziecko może nie mówić wprost o swoich potrzebach, uczuciach lub może mówić tylko o niektórych z nich. Słuchaj tego, co Twoje dziecko mówi do Ciebie – o sobie i o Waszej relacji.
TĘSKNOTA
Naturalne jest, że dziecko odczuwa tęsknotę za rodzicami lub rodzicem, jednak radzenie sobie z tęsknotą przechodzi w różne fazy i różnie przebiega. Szczególnie uważaj na sytuację, gdy zaczynasz zauważać, że dziecko przestaje tęsknić.
Gdy dziecko:
Mówi, że tęskni, płacze, smutnieje przy rozstaniu – oznacza to, że macie więź i dziecko próbuje ją utrzymać na odległość.
Gdy nie mówi, że tęskni – może to oznaczać, że przyzwyczaja się do rozstania, ale może to też oznaczać, że próbuje blokować swoje odczucia lub nie chce Cię martwić i obarczać swoimi uczuciami. Dziecko ma prawo do odczuwania i wyrażania tęsknoty. Jeśli nie mówi Ci o tym, być może w jego życiu pojawił się ktoś inny, kto daje mu poczucie zaufania i zrozumienia.
Gdy w sytuacji Waszego kontaktu (wizyty Twojej lub jego) czuje się nieswojo, jest skrępowane wspólnym przebywaniem – może to oznaczać, że oddziela się od Ciebie, że przyzwyczaiło się do samodzielnego radzenia sobie z różnymi uczuciami wynikającym z rozdzielenia.
Gdy masz wrażenie, że dziecku jest obojętne, czy będzie miało z Tobą kontakt, czy nie lub jest nieufne wobec Ciebie – masz prawo się niepokoić. Oznacza to, że należy zmienić plany zawodowe, życiowe, zamieszkać razem z dzieckiem i zacząć naprawiać Waszą więź.
ŻAL
Dzieci mają prawo wyrażać żal w stosunku do rodziców/rodzica, z którym/i się rozstali.
Gdy dziecko wyraża żal wobec Ciebie – jest to naturalne uczucie, naturalna reakcja na sytuację rozdzielenia.
Gdy nie wyraża żalu – może to oznaczać, że obciąża siebie winą za to, że wyjechaliście, a ono zostało samo. Może również czuć gniew wobec Was/Ciebie jako rodziców.
To bardzo ważne, by dziecko miało możliwość przeżywania i wyrażania żalu oraz byście okazali zrozumienie dla jego uczuć.
POTRZEBA POMOCY, WSPARCIA
Gdy dziecko mówi, że Cię/Was potrzebuje – to naturalny, zdrowy objaw, ufność w Waszą relację.
Gdy nie wyraża tego, że Cię/Was potrzebuje – przyjrzyj się uważnie, co dzieje się w Waszej relacji. Być może ktoś inny stał się dla twojego dziecka wsparciem, pomocą.
E-mail:
info@rodzicebezgranic.pl
Skype
(nick: wyjechali.pl):
Poniedziałek: 16:00 – 20:00
Piątek: 14:00 – 18:00
Źródło: materiały pochodzą ze strony rodzicebezgranic.pl