Rejestracja własnej działalności w Szwecji

rejestracja-wlasnej-dzialalnosci-w-szwecji

Rejestracja własnej działalności w Szwecji – warto wiedzieć

Osoby prowadzące własną działalność w Szwecji muszą posiadać tzw. F – skattebevis. Jest to dokument, z którego wynika, że dana osoba sama wpłaca zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Litera „F” oznacza przedsiębiorcę, od szwedzkiego słowa – „Företagare”.

Osoby fizyczne zamieszkałe w Szwecji mogą być opodatkowane od dochodów z pracy najemnej lub prowadzenia własnej działalności.

Aby osobę fizyczną uznano za prowadzącą własną działalność gospodarczą w Szwecji, muszą zostać spełnione trzy warunki:
– samodzielność,
– nastawienie na zysk,
– trwałość działalności.

Przed powzięciem decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej należy rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania. Do plusów należy zaliczyć: możliwość odliczenia od dochodu takich kosztów jak paliwo, podróże służbowe, a w przypadku  pracy w domu, także część czynszu za mieszkanie. Do minusów trzeba zaliczyć  niewątpliwie brak pewności uzyskania regularnego dochodu, obowiązek płacenia składek na fundusz emerytalny i ew. spory z nieuczciwymi klientami. Własna działalność jest również  związana z ryzykiem ekonomicznym wynikającym z konieczności ponoszenia kosztów za pomieszczenia, inwentarz, magazyny lub pracowników.

 

Źródło: Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie (sztokholm.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji