Przedstawiciele szwedzkiego rządu wzięli udział w Szczycie NATO w Warszawie
Premier Szwecji Stefan Löfven, minister obrony Peter Hultqvist i minister spraw zagranicznych Margot Wallström wzięli w dniach 8-9 lipca udział w szczycie NATO w Warszawie. Podczas szczytu przedstawiciele szwedzkiego rządu m.in. uczestniczyli w rozmowach na temat wspólnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki. Dyskutowali także o sytuacji za wschodnią granicą Unii.
Szczyt NATO to cykliczne, odbywające się co dwa lata wydarzenie, podczas którego spotykają się szefowie rządów, ministrowie spraw zagranicznych i obrony z krajów członków Sojuszu. Szwecja została zaproszona do udziału w szczycie jako aktywny partner NATO. Szczyt odbył się pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
– Kiedy NATO organizuje spotkanie, by na najwyższym szczeblu rozmawiać o zagadnieniach związanych z polityką bezpieczeństwa, mających znaczenie dla Szwecji, sprawą naturalną i ważną jest, byśmy jako długofalowy partner NATO również brali udział w tych rozmowach. Sytuacja w regionie Morza Bałtyckiego to najważniejsza sprawa w dialogu, jaki prowadzimy z członkami NATO i jeden z najwyższych priorytetów w ramach naszego partnerstwa – mówi Peter Huktqvist – minister obrony Szwecji.
Szczyt NATO w Warszawie ma zaznaczyć potencjał obronny NATO oraz wagę wspólnego i solidarnego stawiania czoła wyzwaniom związanym ze zmianą sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Podczas spotkania dyskutowana będzie także sytuacja w Afganistanie i interoperacyjność –zdolność różnych jednostek militarnych do efektywnej współpracy.
– Rząd szwedzki prowadzi politykę bezpieczeństwa i politykę obronną, które łączą wysoką narodową zdolność obronną i pogłębianie współpracy z innymi krajami i organizacjami. Partnerstwo z NATO i niedawno podpisane umowy o współpracy z Wielką Brytanią i USA stanowią ważną część tej polityki. Rząd zdecydował się na pogłębioną współpracę z NATO zamiast członkostwa w Sojuszu. Pozostanie państwem niezaangażowanym to ugruntowana decyzja – mówi Peter Hultqvist.
Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: Fot: A. HRECHORIOWICZ/KPRP (oslo.msz.gov.pl)