Pierwsza warszawska stacja recyklingu dla mieszkańców

szwecja-recycling

11 października w Warszawie, przy ul. Chełmżyńskiej 180, powstała STENA EKOSTACJA – pierwsza stacja recyklingu, gdzie bezpłatnie można oddać wszystkie surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe. Otwarciu patronowała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiweicz-Waltz oraz Ambasada Szwecji.

W chwili obecnej 90 procent wytwarzanych w Polsce odpadów z gospodarstw domowych składowanych jest na wysypiskach śmieci, co jest nie tylko bardzo złą praktyką z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także marnotrawstwem w sensie ekonomicznym. Gdyby wartość polskich odpadów pochodzących z gospodarstw domowych przeliczyć na energię/paliwo, jakie można z nich uzyskać, uzbierałaby się kwota 4 milionów złotych. Każdy mieszkaniec Warszawy produkuje rocznie średnio 360 kg odpadów, z których przynajmniej 80 procent nadaje się do ponownego wykorzystania.

W swoim przemówieniu podczas otwarcia „Ekostacji” Ambasador Staffan Herrström powiedział m. in.:

Stena Ekostacja została wybudowana na bazie skandynawskich doświadczeń w zakresie organizacji i prowadzenia zbiórki odpadów i jest doskonałym przykładem połączenia rozwiązań ekologicznych i efektywnych ekonomicznie. Polska rozpoczęła marsz ku gospodarce, która efektywnie wykorzystuje zasoby, także dzięki nowym przepisom, które przenoszą odpowiedzialność za zarządzanie odpadami i ich recykling na poziom lokalny. Dzięki Stena Ekostacji mieszkańcy Warszawy otrzymują możliwość zaangażowania się w proces odzyskiwania wartościowych surowców.

Ambasada Szwecji cieszy się, że to szwedzka firma Stena Recycling jest w awangardzie tych zmian. Mamy nadzieję, że Ekostacja będzie pożyteczna dla wszystkich mieszkańców.

Całość przemówienia Ambasadora Szwecji podczas inauguracji stacji recyklingu Stena Ekostacja znajdą Państwo tutaj:
http://www.swedenabroad.com/pl-PL/Embassies/Warsaw/Wiadomoci-i-wydarzenia/Statements-pl/Przemowienie-Ambasadora-Szwecji-Staffana-Herrstroma-na-inauguracji-stacji-recyklingu-STENA-EKOSTACJA-11-10-2012-sys/

Fot:sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Szwecji