Małopolscy mężczyźni żyją najdłużej

Malopolscy-mezczyzni-zyja-najdluzej

Małopolanie żyją najdłużej

Z wyliczeń specjalistów Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż małopolscy mężczyźni żyją najdłużej w kraju – średnio 72,3 roku. Panie z Małopolski (80,2 roku) ustępują tylko dożywającym 80,4 roku mieszkankom Podlasia.
Długowieczność Małopolan stara się wyjaśnić „Gazeta Krakowska”.
– Z pewnością nie jest to efekt wynalezienia jakiegoś cudownego leku wydłużającego życie mieszkańców Małopolski. Trudna byłaby też do udowodnienia ewentualna teza o lepszej opiece medycznej w Małopolsce w porównaniu z innymi regionami – mówi dr Alicja Klich-Rączka, geriatra z Kliniki Chorób Wewnętrznych CM UJ.
Jej zdaniem na długowieczność – oprócz uwarunkowań genetycznych – większy wpływ ma nie konkretny region kraju, ale środowisko, warunki socjoekonomiczne. Nie ma też istotnego znaczenia, wbrew różnym potocznym opiniom, „świeże wiejskie powietrze”.- Wyliczane przez demografów tzw. dalsze trwanie życia jest podobne w przypadku mieszkańców wsi co miast – mówi dr Klich-Rączka.
– Osoby wykształcone mają z reguły większą świadomość potrzeby troski o własne o zdrowie – prof. Jolanta Kurkiewicz, statystyk-demograf z krakowskiej Akademii Ekonomicznej wysoko plasuje czynnik edukacji w Małopolsce.
– Nieporównanie mniej skażone jest dziś w Małopolsce środowisko naturalne. Na tle kraju wypadamy nieźle, ale nie można zapominać o dzielącym Polskę ponaddwudziestoletnim dystansie wobec krajów zachodnioeuropejskich. Polacy żyją obecnie przeciętnie o blisko sześć lat krócej niż np. Szwedzi czy Szwajcarzy – dodaje prof. Kurkiewicz.YY
Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl

fot: freeimages.com