Forum Polonijne w Toruniu

Forum-Polonijne

Wiceminister Jan Dziedziczak na XX Forum Polonijnym w Toruniu

– Język ojczysty, jego nauczanie, rozwijanie – z uwagi na wartości, jakie ze sobą niesie – ma duże znaczenie dla zachowania i umacniania tożsamości narodowej – powiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak podczas debaty na temat roli języka ojczystego w ramach XX Forum Polonijnego w Toruniu.

– Szczególny nacisk kładziemy na nauczanie przedmiotów w języku polskim, w tym na edukację historyczną – mówił wiceminister spraw zagranicznych przedstawiając kwestie promocji edukacji polskiej za granicą oraz działania polskiej dyplomacji służące rozwojowi edukacji polonijnej, w tym nauczania języka polskiego.

Obecnie języka polskiego na świecie uczy się około 160 tys. uczniów w 43 krajach. Fundusz na oświatę polonijną wzrósł w 2017 r. o 1,5 mln zł. i dysponuje obecnie środkami w wysokości 7,2 mln zł.

XX Forum Polonijne, jubileuszowe spotkanie przedstawicieli środowisk polskich za granicą, odbywa się w Toruniu w dniach 28-30 kwietnia br. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę”.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji