Zapraszamy do lektury ostatniego już wywiadu w ramach naszego cyklu rozmów z konsulami Szwecji w Polsce.
Tym razem zawędrowaliśmy do Wrocławia, gdzie porozmawialiśmy z tamtejszą Konsul Honorową Szwecji, Małgorzatą Ryniak.
Urodzona w Gdańsku, wrocławianka z wyboru, przez 12 lat mieszkała i pracowała w Szwecji, skąd przywiozła zamiłowanie do języka szwedzkiego, solidności budownictwa
i prostoty designu.
Z wykształcenia informatyk, od 1993 roku związana z Volvo Polska, gdzie od początku była odpowiedzialna za organizację IT. Aktywnie zaangażowana we współpracę z wyższymi uczelniami, członkini założycielka Klastra ICT przy Politechnice Wrocławskiej, przewodnicząca Konwentu Honorowego Wydziału Informatyki i Zarządzania.
Od 2004 Konsul Honorowa Szwecji we Wrocławiu.
Jej hobby to nordic walking, gimnastyka, narty, łyżwy, żeglarstwo, podróże, literatura, kulinaria.
Jest mamą dwójki dzieci.
Kiedy i w jakich okolicznościach została Pani Konsulem?
Konsulem honorowym Szwecji zostałam jesienią 2004 roku. Jakiś czas wcześniej otrzymałam zapytanie w tej sprawie, po czym rozpoczął się długi okres konsultacji i uzgodnień w odpowiednich ministerstwach Szwecji i Polski. Moja kandydatura została najpierw zaakceptowana przez władze miejskie i regionalne, otrzymałam także rekomendację poprzedniego Konsula Honorowego Szwecji, Pana Arne Sehlmana. Konsulat Szwecji już istniał we Wrocławiu od kilku lat.
Jakie sfery obejmuje Pani działalność w regionie Wrocławia?
Konsulat zajmuje się wszystkimi zadaniami wyznaczonymi tego typu placówkom. Autoryzujemy i potwierdzamy ważność dokumentów, wydajemy nowe dokumenty, organizujemy spotkania, wymiany kulturalne, pomagamy przedsiębiorcom, instytucjom, szkołom i uniwersytetom w nawiązywaniu kontaktów oraz przygotowaniu pobytu w regionie Wrocławiu i Opola. Wspieramy coroczne Dni Kultury Szwedzkiej.
Konsulat jest punktem informacyjnym o Szwecji dla turystów oraz przedsiębiorców udających się do Szwecji. Wspieramy także turystów oraz osoby z obywatelstwem szwedzkim mieszkające na stałe w tym regionie Polski. Wspieramy obywateli szwedzkich – ofiary wypadków czy też podczas ich pobytów w szpitalu czy zakładzie karnym. Asystujemy w sprawach sądowych, przeprowadzamy działania przygotowawcze do spraw sądowych, np. w celu ustalenia ojcostwa. Udzielamy również wsparcia rodzinom w przypadku śmierci obywatela szwedzkiego.
Miłym i zaszczytnym obowiązkiem jest uczestnictwo w uroczystościach nadania tytułu Doctora Honoris Causa profesorom szwedzkim różnych dziedzin nauki i sztuki.
Wielkim wydarzeniem była wizyta Szwedzkiej Pary Królewskiej we Wrocławiu i Świdnicy w maju 2010 roku. Seminaria, jakie wtedy się odbyły we Wrocławiu („Bezpieczeństwo ruchu drogowego”), wizyty w firmach szwedzkich (Volvo) czy też w Klinice Hematologii odbiły się szerokim pozytywnym echem.
Jak intensywna jest współpraca między Wrocławiem a Szwecją i jakie obejmuje obszary?
Wrocław i Opole jako silne ośrodki gospodarcze, poprzez dużą liczbę firm o rodowodzie szwedzkim automatycznie generują sporą ilość wizyt i kontaktów gospodarczych.
Konsulat Szwecji jest bardzo dobrze rozpoznawalny w regionie, zarówno przez lokalne władze jak i izby gospodarcze, które często są stroną wstępnych spotkań z nowymi firmami szwedzkimi.
Wrocław jest także silnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski, a coroczne Dni Kultury Szwedzkiej na stałe wpisały się w miejscowy scenariusz i obfitują w wiele różnych wydarzeń, prezentujących kino szwedzkie, poezję i literaturę szwedzką, w tym spotkania autorskie, wystawy szwedzkiej sztuki użytkowej, koncerty i wiele innych. Warto zauważyć, że wydarzenia kulturalne promujące Szwecję, dawno wyszły poza obręb samego Wrocławia i na stałe zagościły w wielu miastach Dolnego Śląska.
Z jakimi problemami i pytaniami styka się Pani najczęściej w pracy konsula?
Najczęstsze sprawy to dokumenty, poświadczenie życia, wszelkie inne poświadczenia, odręczne tłumaczenia. Zdarzył się też szwedzki egzamin maturalny odbyty w Konsulacie.
Najtrudniejsze przypadki to nieszczęśliwe wypadki, np. drogowe, tak jak w ubiegłym roku wypadek szwedzkiego autokaru z młodzieżą szkolną na autostradzie. Przybywa cały czas obywateli szwedzkich. Decydują się na przeprowadzkę do Polski w wieku emerytalnym – tu potrzebne są dokumenty, tłumaczenia, pomoc w kontaktach z władzami. We Wrocławiu mieszka wielu szwedzkich studentów, co także generuje zwiększony ruch.
Z jakimi sprawami można się do Państwa zwracać?
Najczęstszymi sprawami, z jakimi zwracają się do nas interesanci są:
– potwierdzenia dokumentów do szwedzkich instytucji
– wydawanie nowych dokumentów (prawa jazdy, paszporty i ID cards)
– udzielanie różnego rodzaju informacji (turystyczne, urzędowe oraz prośby o porady)
– inne sprawy zlecone przez Ambasadę (np. potwierdzenie ojcostwa, potwierdzanie własnoręczności podpisu czy potwierdzenie zgodności dokumentów)
Oczywiście staramy się pomóc w każdej sytuacji oraz odpowiedzieć na każde zadane pytanie. Często również informujemy interesantów o tym, do jakich instytucji w Polsce lub Szwecji mogą zgłosić się, aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie ich sprawy.
Konsulat Honorowy Szwecji we Wrocławiu mieści się w siedzibie firmy Volvo Polska Sp. z o.o przy ulicy Mydlanej 2. Jest czynny jest w poniedziałki i środy od 8:00 do 10:00 oraz w piątki 13:00-15:00. Istnieje również możliwość spotkania w innych godzinach po uprzednim umówieniu, a także kontaktu telefonicznego poza godzinami otwarcia konsulatu.
Źródło: materiały pochodzą ze strony swedenabroad.com
Fot: freeimages.com