Co robią Polacy na emeryturze

Co-robia-Polacy-na-emeryturze

Wesołe jest życie seniora

Najpierw pracujemy, potem wychowujemy dzieci i zajmujemy się rodziną. Dopiero w późnym wieku, na emeryturze, zyskujemy czas dla siebie. Co z nim robić? Najlepiej uczyć się nowych rzeczy i odświeżyć swoje hobby, na które zawsze brakowało nam czasu.

Osoby starsze coraz liczniej chodzą na zajęcia do klubów seniora. Rozwijają tam swoje zainteresowania i uczą się nowych rzeczy, np. języków obcych czy korzystania z komputera i internetu. Jednak najważniejsze, co zyskują, to kontakt z drugim człowiekiem. „Spotkania w domach seniora dają satysfakcję oraz pozwalają zdobywać umiejętności i zyskiwać przyjaciół, na których można liczyć. Jest to szczególnie ważne, kiedy zostaje się samemu. Dzięki spotkaniom osoby starsze odzyskują wiarę w siebie i dostają wsparcie” – mówi serwisowi infoWire.pl Irena Karpowicz, wiceprezes fundacji Kluboteka Dojrzałego Człowieka.

Gimnastyka umysłu, śmiechoterapia, kurs fotografowania, warsztaty rękodzieła, nauka języków obcych czy spotkania poświęcone profilaktyce zdrowotnej – to tylko nieliczne przykłady tego, co oferują kluby seniora. Szczególnie przydatne są zajęcia z obsługi komputera. „Dzięki nim wielu seniorów nauczyło się, jak internetowo opłacać rachunki, robić zakupy, wyszukiwać lekarzy i kontaktować się z rodziną. W ten sposób świat stał się dla osób starszych łatwiejszy i bardziej dostępny” – podkreśla rozmówczyni.

W zajęciach seniorzy mogą uczestniczyć wraz ze swoimi dziećmi oraz wnukami. Przebywanie w wielopokoleniowym gronie ma służyć zacieśnianiu więzi, wzajemnej inspiracji i docenianiu zaangażowania innych, a także – co najważniejsze – tworzyć wrażenie rodzinnego domu.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com